مصرف قطره های چشمی بدون تجویز پزشک ممنوع!

قطره هاي چشمي مي توانند در درمان بيماريها يا رفع ناراحتيهاي چشمي بسيار مفيد باشند. اما مهم است كه بياد داشته باشيد كه تمامي داروها مي توانند عوارض جانبي داشته باشند. داروها بيماريها را درمان مي كنند اما مي توانند گاهي اوقات مشكل ايجاد كنند.
بسياري از بيماريهاي چشمي را مي توان با قطره ها درمان كرد. اغلب اثر داروها در چشم باقي مي ماند و فقط مقدار كمي از آن به ساير نقاط بدن ميرسد بنابراين خطر كمي نسبت به داروهاي خوراكي در ايجاد عوارض جانبي دارند.
بعضي از عوارض قطره هاي چشمي موضعي هستند بدين معني كه روي چشم اثر مي كنند ولي در تمامي بدن اثري ندارند. اما مانند هرگونه داروي ديگري قطره هاي چشمي مي توانند سلامتي شما از جمله سلامتي چشمانتان را به خطر بياندازند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مهدی پرورش در ارتباط با مصرف خودسرانه قطره‌های چشمی، اظهار داشت: هیچ دارویی بدون مشورت با پزشک نباید مورد مصرف قرار گیرد که قطره‌های چشمی از این مساله مستثنی نیستند. 
وی افزود: برخی از داروهای چشمی حاوی کورتن بوده و می‌تواند عوارض زیادی را برای فرد از جمله ابتلا به گلوکوم ( آب‌سیاه) و آب مروارید داشته باشد. 
این جراح و فوق تخصص شبکیه ادامه داد: چشم از محل هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می‌شود. اگرچه مقدار بسیار بسیار کمی دارو در آن جای می گیرد به اندازه یک قطره چشم ما گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می‌گذارد.
پرورش درباره شیوه ریختن قطره در داخل چشم بیان کرد: اول باید دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اینکه سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم.
وی گفت: پس از آن باید یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif