آیا آدامس جویدن مضر است

ديابت يکي از خطرات سلامت جدي است که امکان دارد به واسطه آدامس جويدن با آن مواجه شويد.
آدامس ماده اي نرم و لاستيکي است که براي جويدن و نه بلعيدن طراحي شده است. به طور کلي، آدامس محصولي بي خطر در نظر گرفته مي شود، اما کاملا امن نيست.
سلامانه به نقل از گزارش خبرگزاری آریا: آدامس يکي از محصولات پر طرفدار در جهان است و مردم به دلايل مختلفي مانند خوشبو کردن دهان و کاهش استرس از آن استفاده مي کنند. اما آدامس جويدن جدا از فوايدي که مي تواند به همراه داشته باشد ممکن است با برخي خطرات سلامت نيز مرتبط باشد.
ميگرن
آيا از ميگرن رنج مي بريد و به آدامس جويدن نيز علاقمند هستيد؟ اين دو مي توانند با يکديگر رابطه داشته باشند.
در حقيقت، نتايج يک مطالعه علمي نشان داد که 87 درصد بيماران زماني که آدامس جويدن را متوقف کردند، تسکين ميگرن هاي خود را نيز تجربه کردند. آنها هيچ قرص، تزريق يا روش درماني ديگر را به کار نگرفته و تنها کاري که انجام داده بودند کنار گذاشتن آدامس جويدن بود.
شيرين کننده هاي مصنوعي
احتمالا مي دانيد که در بيشتر آدامس ها از شيرين کننده هاي مصنوعي به جاي شکر استفاده مي شود. امروزه، افراد بسياري نيز درباره ميزان بيش از حد شکر در رژيم هاي غذايي خود نگران هستند و احتمال کمتري دارد آدامس هايي را خريداري کنند که بر ميزان شکر مصرفي آنها اضافه کند.
اما شيرين کننده هاي مصنوعي نيز چندان بي ضرر نبوده و با مسائلي مانند افزايش وزن، چاقي، بيماري قلبي، ديابت و حتي سرطان پيوند خورده اند.
زايليتول يکي از شيرين کننده هاي پر استفاده در آدامس هاي بدون قند است و اگرچه گزينه بهتري نسبت به شکر محسوب مي شود، اما همچنان مي تواند به بروز برخي مشکلات منجر شود.
مصرف زايليتول براي برخي افراد مي تواند شکل گيري مشکلات گوارشي را در پي داشته باشد که از بازگشت اسيد معده به مري تا نفخ، گاز بيش از حد و اسهال را شامل مي شوند.
افزايش وزن
برخي افراد احساس مي کنند آدامس جويدن به کاهش غذاي مصرفي آنها کمک کرده و بهتر مي توانند از رژيم غذايي خود پيروي کنند. اما اين کار مي تواند اثري متضاد داشته باشد.
در حقيقت، مطالعات نشان داده اند افرادي که آدامس مي جوند نسبت به آنهايي که اين کار را انجام نمي دهند، احتمال بيشتري دارد وعده هاي غذايي را مصرف کنند که از مواد مغذي کمتري برخوردار بوده و سرشار از کالري هستند.
مشکل افزايش وزن در نتيجه آدامس جويدن به همين جا ختم نمي شود.
نتايج يک مطالعه نشان داد ترکيبي به نام دي اکسيد تيتانيوم که در بيشتر آدامس ها وجود دارد و عامل ظاهر بسيار سفيد آنها محسوب مي شود، در حقيقت مي تواند آهنگ سوخت و ساز را کند نمايد.
ديابت
ديابت يکي از خطرات سلامت جدي است که امکان دارد به واسطه آدامس جويدن با آن مواجه شويد. يکي بار ديگر دي اکسيد تيتانيوم در اين زمينه نقش دارد.
پژوهشگران در دانشگاه تگزاس دريافتند که نمونه هاي پانکراس بيماران مبتلا به ديابت حاوي مقدار قابل توجهي کريستال هاي دي اکسيد تيتانيوم بوده است، در شرايطي که نمونه هاي بيماران غير ديابتي فاقد آنها بوده است.
التهاب
يکي از موارد ناخوشايند ديگري که به واسطه دي اکسيد تيتانيوم مي تواند در بدن شکل بگيرد، التهاب است. التهاب تقريبا با هر چيزي از بيماري قلبي و آرتريت تا بيماري آلزايمر و سرطان پيوند خورده است.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif