رژيم های گياه خواري و تاثیرش بر سلامت

سلامانه به نقل از گزارش خبرگزاري آريا : پيام فرح‌بخش متخصص تغذيه و رژيم درماني با اشاره به اينکه رژيم گياه‌خواري به چند شکل مورد توجه قرار مي گيرد، اظهار کرد: چهار گروه رژيم گياه‌خواري داريم که اولين گروه رژيم گياه‌خواري مطلق است يعني فقط سبزيجات، ميوه‌جات و حبوبات مصرف مي‌شود، اين رژيم، رژيم ايده‌آل و استانداري نيست و تقريباً فرد دچار کمبودهاي ويتامين و مواد معدني مي‌شود.
وي افزود: اين رژيم‌ها بيشتر بر اساس اعتقادهاي خاصي رعايت شده و رژيمي نيست که افراد معمولي را جذب کند.
اين متخصص تغذيه با اشاره به گروه دوم و سوم گياه‌خواري گفت: گروه دوم،کلسيم و ويتامين‌ها را از شير دريافت مي کند و فقط در مورد کمبود ويتامين B12 ، آهن و روي بايد مکمل مصرف کنند، همچنين در گروه سوم تخم‌مرغ مصرف مي‌شود تا فرد دچار کمبود اسيدآمينه نشود.
وي بيان کرد: گروه آخر علاوه بر اصل گياه‌خواري، شير و تخم‌مرغ را با هم مصرف مي‌کنند و دچار کمبودي نخواهند شد، به عقيده متخصصان تغذيه کامل‌ترين گروه گياه‌خواري است.
فرح بخش تصريح کرد : اگر فردي تصميم به گياه‌خواري دارد توصيه مي‌شود از گروه آخر استفاده کند؛ اين افراد به صورت مناسبتي گوشت هم مصرف مي‌کنند و دچار کمبودي نخواهند بود.
چه کساني نمي‌توانند گياه خواري کنند؟
اين متخصص تغذيه و رژيم درماني در خصوص اينکه چه گروه‌هايي مجاز به استفاده از رژيم گياه‌خواري نيستند، گفت: افرادي که دچار ممنوعيت خاصي در مصرف سبزي‌ها و ميوه‌ها هستند همچون افراد مبتلا به مشکلات قلبي و افرادي که تعويض دريچه قلبي داشتند و قرص وارفارين مصرف مي‌کنند، نمي‌توانند سبزيجات زيادي را مصرف کنند.
وي بيان کرد: افرادي که دچار نارسايي کليه هستند،مصرف سبزيجات محدودي دارند اما براي ساير گروه‌هاي سني منعي براي مصرف وجود ندارد.
اين متخصص تغذيه و رژيم درماني در باره استفاده از رژيم گياه‌خواري براي افرادي که قصد لاغري دارند، گفت: براي لاغري نياز به گياه‌خواري نيست بلکه يک فرد سالم مي‌تواند از رژيم همه‌چيز خواري اما با ميزان کمتر براي کاهش وزن استفاده کند.
فرحبخش در خصوص اينکه آيا سويا مي‌تواند جايگزين کاملي براي گوشت در رژيم گياه‌خواري باشد يا خير، گفت : اگر دو برابر نياز بدن به گوشت، سويا مصرف شود نيازهاي پروتئيني تأمين مي‌شود اما سويا عکس شير و تخم‌مرغ املاح را در اختيار بدن نمي‌گذارد و فرد دچار کمبود آهن، روي، منيزيم و غيره خواهد شد پس توصيه مي‌شود در کنار گياه‌خواري شير و تخم‌مرغ مصرف شود.
فرحبخش افزود: توصيه‌اي براي گياه‌خواري ندارم و اعتقاد من بر اين است که فرد بايد از 5 گروه هرم موادغذايي استفاده کند.
وي اظهار کرد: گياهان حاوي فيبر زيادي هستند و اگر براي سيري فقط گياه مصرف شود بعد از مدتي نفخ و دل‌درد سراغ فرد مي‌آيد بنابراين توصيه مي‌شود براي تضمين سلامتي افرا د همه چيز بخورند.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif