تاثیر رنگ درمانی بر زندگی

رنگ ها در هر فرهنگي سمبل مفاهيم خاصي هستند. رنگ قرمز تقريبا در تمام دنيا سمبل اشتياق و خطر است، رنگ سفيد در غرب سمبل پاکي و در خاور دور سمبل غم است. رنگ زرد سمبل ترس اما طلايي سمبل قدرت است.
سلامانه به نقل از گزارش خبرگزاری آریا: بدن ما از 7 چاکرا تشکيل شده است که هر کدام رنگ خاصي منحصر به خود دارند. در واقع نوسانات اين چاکراها که تعيين کننده دستاوردهاي معنوي هستند باعث جذب ما به رنگ هاي خاصي مي شود.
اصول رنگ درماني 
رنگ درماني يا کروموتراپي تکنيکي است که از قدرت رنگ ها براي تنظيم ارتعاشات بدن و رساندن به طول موج دلخواه استفاده مي کند. اين تنظيم براي سالم و متعادل نگه داشتن جسم و ذهن مفيد است. رنگ درماني هم جسمي است و هم ذهني و شامل قرار گرفتن در معرض مستقيم نور رنگي مي شود.
بدن انسان از 5 عنصر تشکيل شده است: خاک، آب، آتش، فلز و هوا. و هر کدام از اين عناصر رنگ منحصر به خود را دارند. خاک سبز، هوا زرد و غيره…
طبق رنگ درماني تمام عناصر از جمله اندام هاي بدن در فرکانس هاي منحصر به فردي ارتعاش دارند. وقتي يک شخص در سلامت به سر مي برد فرکانس هاي او ثابت و متعادل است. اما وقتي يک شخص بيمار است نظم فرکانس ها مختل مي شود. هر کدام از بيماري ها هم فرکانس هاي خاص جداگانه اي دارند. تغذيه مناسب و علم پزشکي قدرت تنظيم مجدد اين فرکانس هاي ناسالم را دارند. و يکي از روش هاي پزشکي براي تنظيم فرکانس ها و درمان بيماري هاي جسمي و ذهني رنگ درماني است.
فيزيک نور 
بر اساس تئوري موج رنگ از طريق اشياء روشن و با استفاده از امواج و ارتعاشات به چشم منتقل مي شود. طول اين امواج تعيين کننده رنگ هايي هستند که چشم ها دريافت مي کنند.
وقتي رنگ سفيد از منشور مي گذرد به رنگين کماني از رنگ ها تقسيم مي شود که چشم مي تواند آن ها را ببيند. آن هايي که چشم نمي بيند نور مادون قرمز يا ماوراء بنفش است. وقتي انرژي تابشي و ماده با هم تعامل پيدا مي کنند رنگ ايجاد مي شود.
به عنوان مثال ماده يا جسمي که سياه ديده مي شود انرژي تابشي تمام فرکانس هاي نور را جذب کرده است. ماده يا جسمي که سفيد ديده مي شود نتيجه انعکاس تمام طول موج هاست. شيء قرمز نور آبي را جذب کرده و رنگ قرمز منعکس مي کند. فيزيک رنگ همين جذب انتخابي نورها توسط اشياء است.
رنگ ها و بدن 
بسياري از رنگ ها تاثيرات مستقيمي روي جسم مي گذارند. به عنوان مثال رنگ صورتي منجر به کاهش خشونت مي شود. تنفس با رنگ سفيد برانگيخته مي شود و با رنگ آبي تقليل مي يابد. در ادامه راهنماي تاثير رنگ ها بر جسم آمده است.

بسياري از رنگ ها تاثيرات مستقيمي روي جسم مي گذارند
قرمز 
رنگ قرمز غده هيپوفيز را تحريک مي کند و باعث کاهش آدرنالين مي شود. تاثيرات رنگ قرمز شامل موارد زير است: 
افزايش فشار خون
افزايش ضربان قلب
تنفس سريع
تحريک دستگاه عصبي خودگردان
افزايش حساسيت جوانه هاي چشايي
تقويت اشتها
تقويت حس بويايي
زرد 
رنگ زرد اولين رنگي است که چشم هنگام نگاه کردن به شخص يا شيءي آن را تشخيص مي دهد. رنگ زرد در اتاق باعث مي شود کودک بيشتر گريه کند به علاوه باعث آلرژي نيز مي شود. تاثيرات رنگ زرد شامل موارد زير است: 
افزايش اشتها
کاهش فشار خون
آرامش ذهن
و خواب آلودگي
آبي 
در پزشکي غرب رنگ آبي نمايانگر فرآيند قلبي عروقي است و رنگ آرامش بخشي است که به انتقال دهنده هاي عصبي کمک مي کند. تاثيرات رنگ آبي شامل موارد زير است: 
کاهش ضربان قلب
تنفس عميق
کاهش دماي بدن
کاهش تعريق
کاهش اشتها
سبز 
وقتي شخصي در معرض رنگ سبز قرار مي گيرد پاسخ هاي متابوليک مطلوبي در بدن اتفاق مي افتد. تاثيرات رنگ سبز شامل موارد زير است: 
کاهش ترشح هيستامين
کاهش شدت حساسيت غذايي
کاهش واکنش هاي آلرژيک پوست
کاهش شدت اختلالات دستگاه گوارش
تقويت بينايي
قهوه اي 
تاثيرات رنگ قهوه اي شامل موارد زير است: 
تقويت سنتز سروتونين
کاهش خشم و نااميدي
افزايش سطح تريپتوفان
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif