نقش پتاسیم در حفظ سلامت بدن

پتاسیم مقدار آب موجود در هر سلول بدن انسان را تنظیم می کند و هم چنین با حضور این ماده معدنی در داخل سلول و کلسیم در خارج آن تعادل بسیار جالبی در دو سوی غشای سلولی به وجود می آید. شاید بیش ترین آسیب ناشی از خوردن زیاد نمک این است که این ماده باعث اتلاف فوق العاده پتاسیم موجود در بدن می گردد. پتاسیم بافعال ساختن بسیاری از «آنزیم ها» برای انجام انقباض ارادی عضلات ضروری است.
در شرایط عادی قسمت عمده پتاسیم در درون سلول ها می ماند و با موجودی سدیم در بیرون سلول ها «موازنه» می کند. اما هرگاهکمبود پتاسیم وجود داشته باشد سدیم به جای پتاسیم وارد سلول ها می شود و همراه خود آنقدر آب وارد سلول ها می نماید که باعث ترکیدن سلول ها می گردد. و نتیجه این حالت تراکم مایعات در بافت ها یعنی «ادم» آسیب عضلات و بافت های همبند و پیدایش گسترده بافت های جایگزین خواهد بود.
مصرف کم پتاسیم می تواند منجر به گرفتگی عضلات شکم، نفخ و حالت تهوع شود. از اینرو گنجاندن مواد خوراکی سرشار از پتاسیم در رژیم غذایی توصیه می شود.
سلامانه به گزارش خبرنگار مهر، پتاسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی موردنیاز بدن انسان است که به حفظ تندرستی بدن کمک می کند. افرادی که تعادل را در رژیم غذایی شان حفظ می کنند می توانند به راحتی پتاسیم موردنیازشان را از مواد خوراکی تامین کنند.
پتاسیم در مواد خوراکی نظیر سالمون، شیر پرچرب، مرکبات، چای سیاه، لیموشیرین، قهوه سیاه، سبزیجات، غلات، آب نارگیل، عدس، موز و مغزیجات آجیلی نظیر بادام یافت می شود.
محققان عنوان می کنند کمبود پتاسیم می تواند منجر به ضعف و خستگی، یبوست، تحریک پذیری، گرفتگی عضلات، گرفتگی عضلات شکمی، نفخ و فشارخون شود. در ادامه به فواید مصرف پتاسیم اشاره می شود.
کمک به کنترل فشارخون: محققان به افراد مبتلا به فشارخون بالا، پیروی از رژیم غذایی DASH را توصیه می کنند، چراکه این رژیم غذایی سرشار از پتاسیم و مقادیر کمتر سدیم است.
کمک به از بین بردن سلولیت: تجمع مایع یکی از فاکتورهای اصلی بروز سلولیت است. از اینرو مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم می تواند به کاهش ظهور سلولیت کمک کند.
افزایش سلامت استخوان ها: پتاسیم با خنثی سازی انواع اسیدهای موجود در بدن به حفظ کلسیم کمک کرده و می تواند موجب قوی ترشدن استخوانها شود.
فرآوری درست مواد غذایی: به منظور فرآوری و استفاده از کربوهیدرات های مصرفی، بدن شما به پتاسیم نیاز دارد. همچنین برای ساخت پروتئین و عضلات هم بدن نیاز به پتاسیم دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif