سرطان چشم چیست ؟

همانطور که می دانید سلول ها در تمامی اعضای بدن وجود دارند؛ زمانی که سلول ها دچار تداخل شوند و یا به صورت نامنظم انتشار یابند ایجاد تومور می کنند . تومورها ممکن است در مغز ، پاها و حتی چشم ها مشاهده شوند . امروزه درک درستی از انواع سرطان به وجود آمده که بیماریهای مختلفی شناسایی شده اند . پزشکان معتقدند که یک فرد می تواند در طول عمر خود به سرطان چشم نیز مبتلا شود .
تومورهای چشمی می توانند عاملی برای دید کمتر و حتی کور شدن فرد در زمان شیوع بیماری باشند.
تومورهای چشمی دو دسته‌اند یا کره چشم را درگیر می‌کنند یا در کاسه چشم گسترش می‌یابند. ممکن است که این تومورها خوش خیم و یا بدخیم باشند. علائم این بیماری در کودکان و بزرگسالان متفاوت است و تشخیص آن نیاز به یک تیم تخصصی دارد.
یکی از شایع‌ترین علائم تومور چشم در بزرگسالان، کاهش دید و وجود نقطه‌های سیاه در میدان بینایی فرد است. گاهی نیز با درد در کره چشم و آب مروارید همراه است.
تومورهای چشمی در کودکان بیشتر به شکل انحرافات چشمی خود را نشان می‌دهند و چون کودکان متوجه کاهش دید خود نمی‌شوند بنابراین والدین با مشاهده لکه‌های سفید در مردمک چشم آن‌ها باید سریع به چشم پزشک مراجعه کنند.
به طور کلی در بزرگسالان سرطان چشم با جلو آمدن چشم مشاهده می‌شود.
سلامانه به نقل از  گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفی سلطان سنجری فوق‌تخصص اعصاب چشم، در مورد سرطان چشم اظهار داشت: سرطان چشم انواع مختلفی دارد که گاهی بافت‌های اطراف چشم نیز علاوه بر چشم می‌تواند سرطانی شوند.
وی افزود: تخلیه چشم، رادیوتراپی و درمان‌های دیگر برای مداوای این سرطان در ایران همچون سایر نقاط دنیا انجام می‌گیرد و تشخیص به موقع این بیماری حائز اهمیت است.
این فوق‌تخصص اعصاب چشم با اشاره به اینکه شیوع سرطان چشم اندک است ولی جزو بیماری‌های خطرناک به شمار می‌رود، گفت: سرطان چشم در گام نخست دید را خراب می‌کند و در صورتی که تومور متاستاز باشد به سایر نقاط بدن انتقال یافته و می‌تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد.
سلطان سنجری خاطرنشان کرد: یک نوع از سرطان چشم در کودکان شایع‌تر است و علایم اولیه آن وجود برق سفید در مردمک و گاهی انحراف چشم است ولی در بزرگسالان کاهش دید از علایم اولیه تومورهای چشمی به شمار می‌رود ولی به طور کلی سرطان چشم درد ندارد و برای همین گاهی افراد به پزشک دیر مراجعه کرده و این مسأله سبب عوارض آنها می‌شود لذا باید همه افراد کاهش دید را جدی گرفته و برای شناسایی علت به چشم پزشک مراجعه کنند.
وی عنوان کرد: از آنجایی که تاثیر تابش مستقیم نور آفتاب در بین عوامل محیطی در بروز سرطان های چشمی از سایر عوامل محتمل تر به نظر می رسد، بهتر است افراد به ویژه آنهایی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند یا افرادی مانند کشاورزان که به دلایل شغلی مجبورند ساعت‌ها زیر تابش نور آفتاب باشند، حتما از عینک‌های آفتابی استفاده کنند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif