خودت را بساز!

۱۲ راه برای اینکه در سختی‌ها فردی با روحیه قدرتمند باشید

رمز موفقیت افراد موفق این است که با تصدیق وجود احساساتی نظیر ترس، خستگی، نا‌امیدی و‌ خشم ، همچنان به مسیری که در آن گام نهاده‌اند تا رسیدن به موفقیت نهایی ادامه می‌دهند.
آیا تصور می‌کنید که شرایط زندگی شما دشوارتر از آن است که بتوانید تحمل کنید؟ همه افراد تمایل دارند که از نظر ذهنی فردی قدرتمند باشند اما زمانی که زندگی روی سخت خود را نشان می‌دهد، داشتن ذهنی انعطاف‌پذیر بیش از حد دشوار است. به نکاتی که در این مقاله مطرح شده‌اند توجه کنید تا دریابید که چگونه قدرت ذهنی خود را مجدد به‌دست آورید.
برای اینکه از نظر ذهنی قوی باشید نباید اجازه دهید که تا آنجایی دست‌خوش احساسات شوید که دیگر قادر به دیدن منطق نباشید.  این نکته شامل پرداختن به وظایف دشوار به صورت یک به یک با تمرکز روی همان یک عمل است بدون اینکه اجازه دهید حجم کار شما را از پای بیاندازد. همچنین به معنای ایجاد تعادل میان افکار مثبت و منفی به گونه‌ای که به نفع شما باشد است بدون اینکه بگذارید به طور کامل غرق در افکار مثبت و یا منفی شوید.
افرادی که از لحاظ ذهنی مستحکم هستند همواره چشم به هدف نهایی می‌دوزند و اجازه نمی‌دهند میل به پاداش فوری یا رضایت‌مندی مقطعی دیگران سد راه رسیدن به آن چیزی شوند که واقعا به دنبال آن هستند.
 
انگیزه‌ای برای خود بیابید
ویکتور فرانکل مصائب اردوگاه‌ کار اجباری در جنگ جهانی دوم را تنها به امید بازگشت به خانه و دیدار خانواده تاب آورد که متاسفانه پس از بازگشت دریافت که همگی را از دست داده است.
طی اقامت در اردوگاه دریافت کسانی که هدفی برای ادامه دادن داشتند نسبت به افرادی که به نظر می‌رسید ناامید شده‌اند بیشتر دوام می‌آوردند. خود او اشتیاقی سوزان را برای دیدن همسر و خانواده در خود حفظ کرده بود و همین امر به او توان ادامه داده بود.
 
میان افکار مثبت و منفی تعادل ایجاد کنید
تفکر مثبت از این جهت حائز اهمیت است که وقتی بر این باور هستید که اتفاقات خوب رخ خواهند داد،‌ تمایل پیدا می‌کنید که در جهت تحقق آنها بکوشید و در این مسیر متوجه پیشامدهای خوب نیز می‌شوید.
تفکر منفی نیز با اهمیت است زیرا به شما این امکان را می‌دهد که آنچه که می‌تواند سبب ایجاد مشکل شود را پیش‌بینی کنید و برای مدیریت آن برنامه‌ریزی نمایید.
 
مهربان و دلسوز باشید
با محبت به خود و دیگران، تعداد احساسات منفی که در زندگی تجربه می‌کنید را کاهش می‌دهید. با کاهش احساسات منفی، فضای خالی و مناسب برای رشد احساسات مثبت ایجاد می‌شود.
 
کار دشوار را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.
افراد موفق همواره در طول مسیر با سختی‌های بسیاری روبه‌رو بوده‌اند. حال این سوال مطرح است که چگونه توانسته‌اند بر این مشکلات و دشواری‌ها فائق آمده و موفق شوند. پاسخ این است که این افراد در حالی که چشم به هدف خود داشته‌اند، کار دشوار را به بخش‌های کوچک‌تر و قابل‌انجام تقسیم کرده‌اند و در هر زمان تمام تمرکز خود را به انجام همان کار کوچک معطوف داشته‌اند. انجام این کار به آنها کمک می‌کند که خسته، فرسوده و ناامید نشوند.
 
مسئولیت آنچه را که در کنترل شما است را بر عهده بگیرید و آنچه را که کنترلی بر روی آن ندارید را به عنوان یک واقعیت بپذیرید
آنچه که اهمیت دارد این است که افرادی با روحیه و ذهن قدرتمند مسوولیت زندگی خود را می‌پذیرند اما نه اینکه خود را مسوول همه اتفاقات بدانند. این که خود را مسوول هر اتفاق و پیشامدی بدانیم می‌تواند هر فردی را با بحران ذهنی مواجه کند.
در عوض، این افراد می‌پذیرند که مسائلی وجود دارند که خارج از کنترل آنها هستند. از جمله این مسائل می‌توان از آب و هوا، اوضاع بازار، افراد دیگر و بسیاری موارد دیگر نام برد. اگر انرژی خود را صرف پذیرش مسوولیت آنها کنند، بسیار بیهوده و بی‌نتیجه خواهد بود.
 
از ارتباط دادن تمام مسائل اطراف به خود و دخیل شدن در آنها دست بردارید
بسیاری از مسائلی که در نزدیکی شما در حال وقوع هستند ارتباطی با شما و آینده شما ندارند. به طور مثال در محیط کار رابطه دو فرد دیگر با یکدیگر شاید عملا تاثیری در زندگی و آینده شما نداشته باشد اما در اکثر مواقع افراد تمایل به مداخله در تمام امور پیرامون خود دارند. این گونه درگیری‌های ذهنی می‌توانند به شدت از توان روحی شما بکاهند و باعث شوند که انرژی روحی و ذهنی لازم برای پرداختن به مسائل خود را نداشته باشید. یکی از رموز موفقیت افراد موفق این است که قادر به تمرکز روی مسائل خود هستند و امور بی‌ارزش در این مسیر را نادیده می‌گیرند.
 
نیازمند نباشید، تنها تمایل داشته باشید!
همگی ما تمایل داریم که دوست داشته شویم و مورد تایید قرار بگیریم. مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ما نیازمند آن باشیم؛ زمانی که نمی‌توانیم بدون مسائل و تاییدها فعالیت و زندگی کنیم.
افراد قدرتمند هر آنچه که هر انسان دیگری روی این کره خاکی می‌خواهد، می‌خواهند اما نکته اینجا است که آنها نیازمند این مسائل نیستند.
 
هر زمان که نیاز دارید درخواست کمک کنید
قوی بودن به این معنا نیست که نیاز به کمک نخواهید داشت. به این معنا است هر زمان به آن نیاز دارید با شهامت از سایرین تقاضای یاری می‌کنید.
 
تسلیم دلسوزی برای خود نشوید
دلسوزی برای خود و ترحم‌جویی انرژی ذهنی را نابود می‌کنند و شما را از نظر احساسی برای همیشه تخلیه می‌کنند. همچنین این اعمال آنچه که در گذشته رخ داده است را نیز به مشکلات امروزتان می‌افزایند. پس کوله‌بار گذشته ناخوشایند خود را زمین بگذارید.
 
به گذشته به عنوان تمرینی ارزشمند برای حال بنگرید و نه چیزی دیگر
زمان زیادی را صرف زندگی در گذشته نکنید. در عوض آنچه که آموخته‌اید، اهداف و اینکه چگونه در آینده از اشتباهات اجتناب کنید را در جایی یادداست کنید. این کار نتایج بهتری برای شما نسبت به غوطه‌ور شدن در گذشته به همراه خواهد داشت. همچنین یکی از فنون دست‌یابی به انعطاف‌پذیری نیز محسوب می‌شود.
 
میان احساسات و منطق تعادل ایجاد کنید
افرادی با روحیه قوی احساسات خود را درک می‌کنند و می‌دانند که چگونه این احساسات می‌توانند تفکر آنها را تحت تاثیر قرار دهند. این افراد به‌منظور محقق کردن بهترین تصمیمات خود، میان احساسات و منطقشان تعادل ایجاد می‌کنند.
در پایان درک این نکته مهم بسیار حائز اهمیت است که داشتن روحیه قدرتمند هرگز به این معنا نیست که نباید احساساتی نظیر ترس، خستگی، نا‌امیدی و‌ خشم را در طول مسیر تجربه نمایید. نکته کلیدی که رمز موفقیت افراد موفق محسوب می‌شود این است که با تصدیق وجود این احساسات، همچنان به مسیری که در آن گام نهاده‌اند تا رسیدن به موفقیت نهایی ادامه می‌دهند و اجازه نمی‌دهند این گونه احساسات، که وجودشان بسیار طبیعی است، آنها را از ادامه مسیر بازدارند. در این خصوص می‌توانید از تجربه افراد موفق استفاده کنید. بسیاری از این افراد راهنمایی‌های خود را در مورد اینکه چگونه در زمان سختی با قدرت به مسیر ادامه داده‌اند، در اختیار همگان قرار داده‌اند. 
 
 
 
 
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif