صندلی‌ات را درست انتخاب کن!

توصیه‌هایی برای پشت میزنشین‌ها

دکتر رضا عزتیان، رئیس اداره بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از دلایل کمردرد افراد پشت میز‌نشین نتخاب غلط صندلی است گفت:  یک صندلی خوب دارای ویژگی‌های خاصی است که از جمله می‌توان به قابل تنظیم بودن ارتفاع، دسته‌دار بودن و نیز دارا بودن نشیمنگاه و تکیه‌گاه مناسب اشاره کرد.
وی در این مورد افزود: حالت استاندارد صندلی زمانی حاصل می‌شود که وقتی فرد روی آن می‌نشیند، پا به شکل 90 درجه قرار گیرد و کف پا به زمین برسد.
دکتر عزتیان در مورد ویژگی دسته صندلی گفت: ارتفاع مناسب دسته صندلی موجب می‌شود مقداری از وزن توسط دست‌ها به دسته صندلی منتقل می‌شود.
رئیس اداره بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت تاکید کرد: نشمينگاه صندلی باعث كاهش فشار وارده بر پا می‌شود اما اگر فرد برای دوره‌ای طولانی از صندلی با نشيمنگاه نامناسب استفاده كند و پشت زانوی او با لبه جلوی صندلی فشرده شود، ممکن است دچار ورم و اختلال عصب سياتيک ‌شود.
دکتر عزتیان همچنین به افرادی که مدت زیادی در طول روز پشت میز می‌‌نشینند توصیه کرد تا بعد از هر سی دقیقه نشستن روی صندلی، چند دقیقه‌ای را به پیاده‌روی اختصاص دهند و یا حداقل لحظاتی را بلند شوند و کمی قدم بزنند تا به سلامت آنان لطمه وارد نشود.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif