گفتگوی سلامانه با دکتر جعفر میرفخرایی، دبیر انجمن گیاهان دارویی/

پشت پرده فروش محصولات چاقی و لاغری و تقویت قوای جنسی در عطاری‌ها

پشت پرده فروش محصولات چاقی و لاغری و تقویت قوای جنسی در عطاری‌ها

سلامانه :این روزها عرضه برخی از محصولات مانند محصولاتی برای چاقی، لاغری، ترک اعتیاد یا افزایش قوای جنسی در بسیاری از عطاری‌ها، رواج زیادی پیدا کرده است و کمتر عطاری‌ای در سطح شهر وجود دارد که این محصولات را به‌فروش نرساند.

دکتر جعفر میرفخرایی، دبیر انجمن گیاهان دارویی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این باره می‌گوید: «عطاری، یک صنف است و تعداد عطاری‌های موجود در ایران هم به‌قدری زیاد است که بازرسان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، نمی‌توانند نظارت و کنترل دقیقی بر تمام آنها داشته باشند. یعنی از یک طرف، امکان تعطیل کردن تمام عطاری‌ها وجود ندارد و از طرف دیگر، سازمان غذا و دارو هم به‌ اندازه‌ کافی نیرو برای سرکشی به این مغازه‌ها ندارد.»

وی تاکید می‌کند که آن دسته از عطاری‌هایی که محصولات مطابق با نیاز روز جامعه مانند محصولات چاقی و لاغری یا تقویت قوای جنسی را تبلیغ و عرضه می‌کنند، به‌خوبی توانسته‌اند مردم جامعه و نیازهای آنها را روان‌شناسی و از این طریق، اقدام به کسب درآمد کنند.

دبیر انجمن گیاهان دارویی می‌افزاید: «ما نمی‌گوییم که تمام عطارها، قشر کلاه‌بردار و سودجویی هستند؛ بلکه می‌گوییم در این صنف هم مانند سایر صنف‌ها، هم انسان‌های شریف و صدیق وجود دارند و هم انسان‌های کلاه‌بردار و سودجو.»

وقتی از دکتر میرفخرایی پرسیدیم که تکلیف مردم در برابر این عطاری‌ها و محصولات آنها چیست؟ پاسخ داد: «مردم ما باید خودشان آگاهی کافی و کامل نسبت به محصولی که قرار است خریداری بکنند، داشته باشند. یعنی اگر مردم ما قبل از خرید محصولاتی که ادعا می‌شود یک‌ هفته‌ای می‌توانند چاق یا لاغرشان کنند، یا محصولاتی که قادرند کمتر از یک ماه اعتیاد آنها را از بین ببرند، کمی فکر بکنند، به این نتیجه می‌رسند که اگر محصولاتی با چنین قدرت اثری در عطاری‌ها وجود داشت، دیگر نیاز به این همه متخصص تغذیه و پزشک نبود.»

وی در نهایت خاطرنشان کرد که افزایش آگاهی مردم توسط رسانه‌ها و منابع دولتی، می‌تواند به فرهنگ‌سازی در خرید و استفاده مناسب از محصولات موجود در عطاری‌ها به مردم کمک بکند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.