عوارض مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌

۹۰درصد باکتری‌ها به پنی‌سیلین مقاوم شده‌اند

مقاومت باکتری‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک یکی از چالش‌های بزرگ امروز نهادهای جهانی سلامت است به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های نه‌چندان دور با این روند، بسیاری از مرگ‌ومیر‌ها بر اثر مقاومت میکروب‌های عامل بیماری نسبت به درمان اتفاق بیفتد. در همین رابطه دکتر اصلانی دبیر علمی نوزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی، مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور را دلیل اصلی مقاومت میکروب‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها می‌داند.
دکتر محمد‌مهدی اصلانی با اشاره به عفونت ادراری به عنوان یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها در کشور درباره موضوع مقومت باکتری‌ها عنوان کرد: مصرف خودسرانه و غلط آنتی‌بیوتیک‌های ارزان‌قیمت که به راحتی در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد باعث شده تا بسیاری از باکتری‌ها نسبت به آنها مقاوم شوند.
وی در این مورد افزود: همین موضوع موجب شده تا در حال حاضر در کشور ما حدود ۹۰‌درصد از باکتری‌هایی مثل استافیلوکوک‌ها و پنوموکوک‌ها که در گذشته به پنی‌سیلین حساس بوده‌اند، به آن مقاوم شوند.
دبیر علمی کنگره میکروب‌شناسی، روند مقاوم شدن باکتری‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها را بسیار سریع توصیف کرد و گفت: متاسفانه مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها سبب شده تا مثلا اگر یک نوع باکتری در برخی کشورهای توسعه‌ یافته طی ۱۰ تا ۱۵ سال نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاومت نشان دهد، در کشور ما این زمان به یک تا دو سال کاهش یابد و این هشداری جدی برای تجویز و مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها است.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif