جلبک‌های دوست داشتنی

مروری بر فواید مصرف اسپیرولینا و کلرلا

اسپیرولینا دارای 55 تا70‌درصد پروتئین یعنی مقادیری بیش از گوشت گاو، مرغ و سویا دارد که می‌تواند برای تامین انرژی بدن بسیار حائز اهمیت باشدشاید اگر چند سال پیش در مورد خوردن جلبک‌ها اظهار نظری می‌شد بسیاری از مردم در مقابل آن واکنش منفی نشان می‌دادند. اما امروزه جلبک‌ها موجودات شناخته شده‌ای هستند که برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف از آنها به شکل‌های دارویی استفاده می‌شود. بسیاری از شرکت‌های دارویی از این جانداران در ترکیب داروها استفاده می‌کنند و نتایج خوبی نیز از مصرف آنها حاصل شده است. مشهورترین این جلبک‌ها اسپیرولینا و کلرلا هستند که در ادامه در مورد خواص هر‌یک از آنها اطلاعاتی ارائه خواهد شد.

 

1.اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا یکی از قدیمی‌ترین اشکال حیات در زمین است و با چند میلیارد سال پیشینه یکی از نخستین موجودات روی کره زمین محسوب می‌شود. این جلبک معمولا به رنگ سبز-آبی دیده می‌شود. اسپیرولینا اولین غذای فوق‌العاده و یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی موجود در زمین است. احتمال می‌رود میلیاردها سال پیش وظیفه تولید اکسیژن در کره زمین بر عهده این جلبک بوده باشد. به دلیل خواص بسیار زیاد این جلبک، آن را با نام معجزه دریا نیز می‌شناسند.
اسپیرولینا در آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی که درجه قلیایی نسبتا بالا دارند رشد می‌کند و درجه حرارت متوسط ​​و آفتاب فراوان برای تولید این محصول مورد نیاز است. در اکثر محیط‌های طبیعی، آب‌هایی که اسپیرولینا در آن تکثیر می‌شود، معمولا محیط مناسبی برای رشد و تکثیر ارگانیسم‌های دیگر نیست، بنابراین برداشت محصول آسان‌تر است. 
 

ارزش غذایی

همان‌طور که قبلا ذکر شد، اسپیرولینا ارزش غذایی بالایی دارد به طوری که دارای 55 تا70‌درصد پروتئین است. این میزان از پروتئین یعنی مقادیری بیش از گوشت گاو، مرغ و سویا که می‌تواند برای تامین انرژی بدن بسیار حائز اهمیت باشد.
این جلبک همچنین حاوی 8 اسید آمینه ضروری و 10 اسید آمینه غیر‌ضروری، سطح بالایی از اسید گاما‌لینولنیک، بتا‌کاروتن، اسید‌لینولئیک، اسید آراشیدونیک، ویتامینB12، آهن، کلسیم، فسفر، اسید نوکلئیک RNA و DNA، کلروفیل و فایکوسیانین است. به غیر از این موارد اسپیرولینا دارای ویتامین A، B، C، E و K و همچنین مواد معدنی پتاسیم، کلسیم، کروم، مس، آهن و منیزیم  و غنی از مواد مغذی از جمله کلروفیل، پلی‌ساکارید، سولفولیفید‌ها و گلیکولیپید‌ها است.

 

منافع برای بدن

اسپیرولینا تقریبا بلافاصله پس از مصرف، طیف وسیعی از منافع سلامت را فراهم می‌کند. این جلبک موجب افزایش انرژی بدن شده و خستگی را کاهش می‌دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و از قلب و کبد حمایت می‌کند.
اسپیرولینا یک ماده ضدعفونی‌کننده طبیعی است که دریافت اکسیژن خون را تقویت می‌کند و کمک می‌کند تا بدن از سموم و سایر ناخالصی‌های بیماری‌زا یا سایر عوارض سلامت‌ را پاک شود.
اسپیرولینا یک مهار‌کننده طبیعی اشتها است و به بهبود سیستم گوارش بدن کمک می‌کند. همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی زیاد است و کمک می‌کند تا pH بدن متعادل شود.
 
رفع مشکلات قلبی و عصبی
طبق نظر موسسه ملی سلامت ‌(NIH)، بسیاری از مردم اسپیرولینا را به‌عنوان یک درمان برای متابولیسم و ​​مشکلات قلبی، از جمله کاهش وزن، دیابت و کلسترول بالا استفاده می‌کنند. افراد ممکن است اسپیرولینا را به‌عنوان کمک به رفع اختلالات روانی و عاطفی مختلف از‌جمله اضطراب، استرس، افسردگی و اختلال بیش‌فعالی توجه (ADHD) نیز توصیه کنند.
گفته می‌شود اسپیرولینا برای کمک به طیف وسیعی از مشکلات عضلانی، از جمله علایم قبل از قاعدگی و اسکلروز جانبی آمیوتروفی موثر است.
اسپیرولینا به مبارزه با عفونت بدن و واکنش‌های آلرژی‌زا کمک می‌کند. همچنین ممکن است برای محافظت در برابر سرطان و کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب و کمک در کاهش وزن موثر باشد.
 

شکل دارویی

این جلبک دارای رنگ آبی سبز تند است اما طعم نسبتا ملایم دارد. از این جلبک در قرص‌ها و پودرهای دارویی استفاده می‌شود. صرف‌نظر از مکمل‌ها، اداره غذا و داروی ایالات متحده(FDA) این مجوز را به تولید‌کنندگان می‌دهد تا از اسپیرولینا به‌عنوان افزودنی رنگی در آدامس، آب‌نبات و دیگر مواد غذایی بسته‌بندی استفاده کنند.

۲. کلرلا
کلرلا بیش از 2 میلیارد سال پیش در زمین ظاهر شد و اولین فرم گیاهی با یک هسته مشخص بود. کلرلا در آب شیرین رشد می‌کند و بسیار کوچک است و هر سلول آن تنها 2 تا 8 میکرون قطر دارد. این جلبک دارای بیشترین میزان کلرفیل در گیاهان است و به همین دلیل هم رنگ آن سبز تیره است.
 کلرلا همچنین شامل یک مجموعه منحصر‌به‌فرد به نام فاکتور رشد کلرلا است. این عامل رشد ناشی از میزان تولید سریع آن است. این جلبک با توانایی چهار برابر شدن تعداد در هر 20-24 ساعت شناخته می‌شود. به‌همین‌دلیل آسیب به بافت عصبی را بهبود می‌بخشد و در تولید سلول کمک می‌کند.

کلرلا حاوی بتا‌کاروتن، آلفا‌کاروتن و لوتئین است و منبع فراوانی از ویتامین B، C، D، E، K و مواد معدنی فسفر، کلسیم، روی، منیزیم و آهن است.
کلرلا موجب عملکرد هورمونی سالم و سلامت قلب و عروق، مبارزه با اثرات شیمی‌درمانی و تابش اشعه، کاهش فشار خون و کلسترول بد و حذف سموم مضر از بدن انسان می‌شود.
 
اسپیرولینا یا کلرلا؟!
اگرچه اسپیرولینا و کلرلا بسیار شبیه به هم هستند و هر دو نوع میکرو‌جلبک هستند ولی اسپیرولینا یک گیاه دارای چند هسته مارپیچی و بدون هسته واقعی است و کلرلا یک میکرو‌ارگانیسم تک‌سلولی کروی است که یک هسته دارد.
اسپیرولینا و کلرلا به‌عنوان سوپر‌فود طبقه‌بندی می‌شوند، بنابراین آنها هر دو در میان غنی‌ترین مواد غذایی در این سیاره هستند. اما اسپیرولینا دارای درصد بالایی از پروتئین و آهن و همچنین هشت اسید آمینه ضروری است.
اسپیرولینا جذب راحت‌تری دارد بنابراین برای دستگاه گوارش انسان مناسب‌تر است. کلرلا حاوی دیواره سلولزی است که بدن قادر به شکستن آن نیست بنابراین باید با تجهیزات خاصی این کار را انجام دهند که هزینه زیادی برای تولید‌کننده دارد و قیمت آن افزایش می‌یابد.
این جلبک حاوی بالاترین میزان گاما‌لینولئیک‌اسید است که پیش‌ساز امگا3 شناخته می‌شود و برای سلامت قلب، مغز و سایر ارگان‌های بدن مفید است. کلرلا حاوی اسید چرب ‌اولئیک است.

اسپیرولینا می‌تواند تا 100 برابر بزرگتر از کلرلا باشد. اسپیرولینا غلظت‌های بالاتری از مواد شیمیایی را نیز فراهم می‌کند که به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند. اسپیرولینا نیز مانند کلرلا خاصیت سم‌زدایی به‌ویژه در مبارزه با علایم آلرژی و تقویت سیستم ایمنی دارد.
 
جلوگیری از سوء‌تغذیه
هر دوی این جلبک‌ها برای تغذیه کودکان مناسب هستند و تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از آنها موجب شده فاکتورهای متفاوت رشدی در کودکان ارتقا یابد و علایم سوء‌تغذیه از بین برود.
 

هشدار مصرف

بهتر است افرادی که دچار بیماری‌های خاص، خود‌ایمنی و و بیماری‌هایی از این دست هستند از مصرف این جلبک‌ها خودداری کنند چرا که شواهد کافی برای استفاده این افراد وجود ندارد. این جلبک‌ها برای مادران باردار و شیرده نیز تنها تحت‌نظر پزشک قابل‌استفاده هستند.
اسپیرولینا یک غذای سالم و موثر است که بسیار قابل‌هضم است و عوارض جانبی ندارد. با این حال، این پروتئین حاوی ید است، بنابراین افرادی که به ید حساسیت دارند باید از مصرف آن خودداری کنند.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif