دو فنجان بنوشید!

مصرف روزانه شیر سدی در برابر سندرم متابولیک

نقش شیر به عنوان یک غذای کامل در حفظ سلامت ما بر کسی پوشیده نیست اما تحقیق درباره تاثیرات این ماده غذایی همچنان مورد توجه بسیاری از پژوهشگران علم تغذیه است. در همین راستا نتایج مطالعات جدید محققان دانشگاه تکزاس نشان می‌دهد کودکانی که روزانه حداقل دو فنجان شیر می‌نوشند در مقایسه با کودکانی که روزانه کمتر از یک فنجان شیر می‌نوشند دارای میزان پایین‌تر انسولین در حال ناشتا هستند و کاهش انسولین در حال ناشتا نشان‌دهنده کنترل بهتر قند خون و فاکتور پرخطر سندرم متابولیک، است.
در این مطالعه، اطلاعات تغذیه با شیر بیش از ۳۵۰ کودک و نوجوان چاق در سنین ۳ تا ۱۸ سال مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات این اطلاعات در مورد مصرف روزانه شیر، نوع شیر، مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند، میزان گلوکز خون در حالت ناشتا و حساسیت انسولین ثبت شد. یافته‌های حاصل از این بررسی‌ها نشان داد کنترل قند خون در کودکان چاقی که حداقل میزان توصیه شده شیر در طول شبانه‌روز را مصرف می‌کنند نسبت به سایر کودکان مطلوب‌تر است و می‌تواند به حفاظت آنها در مقابل سندرم متابولیک کمک کند.
از دیگر نتایج این مطالعات این بود که محققان دریافتند که بر خلاف تصور بسیاری از ما، مصرف مداوم محصولات لبنی ارتباط خاصی با افزایش میزان چاقی دوره کودکی ندارد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif