زنبوردرماني

زنبوردرماني Apitherapy (Bee Therapy) یکی از روش های درمانی در طب سنتی و طب مکمل است و بنا به تعريف، استفاده از فرآورده هاي حاصل از زنبور در ايجاد و افزايش بهداشت می باشد. این روش تاريخچه و سابقه قدیمی دارد و از قدیم الایام توسط مردم شناخته شده و استفاده می شده است. در قرآن مجید اشاره شده که خداوند به زنبور عسل وحی کرده است.
تنها زنبورعسل (با نام علمي (Apis mellifera است که در زنبور درمانی استفاده می شود و سایر زنبورها (مانند زنبور سرخ و ...) در این مکتب جایی ندارند، از فرآورده های حاصل از زنبور در این روش استفاده می شود مانند عسل، ژلة رويال، گرده، موم، زهر و پروپوليس (بره موم).
ترکیب عسل شامل %90-50 مقدار مساوي گلوكز و فروكتوز، ساكارز، ساير قندها، اسانس، دانة گرده، رنگدانه ها، اندام گياهي و … است، موم شامل %80-72 استرهاي خطي از جمله ميريسيل پالميتات (یا Myricin) با فرمول C15H31CooC30H61، اسيدهاي مومي آزاد (%15) مانند اسيد سروتيك (C26H31CooH) و… است.
زهر زنبور شامل ترکیبات مختلفی است از جملهMelitin ،Adolapin ،Apamin ،Dopamine ،Norepinephrine  و ... از زهر زنبور عسل برای درمان آرتريت و التهاب هاي سيستميك ديگر، جراحت هاي ساده و مزمن، اسكار بافت ها، مالتيپل اسكلروز و ... استفاده شده و البته در برخی موارد عوارضی مانند التهاب، تورم، و… داشته، ريسك يك واكنش آلرژيك آنافيلاكتيك هم محتمل است.
ژله رويال يك مايع سفيد – زرد ترشح شده از غدد تحت حلقي زنبورهاي كارگر در روزهاي ششم تا دوازدهم دورة بلوغ زندگي آنهاست. اين ماده يك غذاي ضروري براي زنبور ملكه است. ژله رويال ممكن است برخی اثرات فارماكولوژيك داشته باشد، ولي مدارك موجود تنها از مطالعات in-vitro و حيواني حاصل شده است. گزارش های چاپ شده در مورد اثرات ژله رويال در انسان نسبتاً اندک اند، تعدادی از اين ها سابقة تک موردی و بدون مطالعة بالينی هستند.
ادعاهای مربوط به ارزش ژلة رويال در آرتريت، افسردگي، ديابت، قاعدگی دردناک، اگزما، ضعف صبحگاهي، مالتيپل اسکلروز، ديستروفي عضلاني، انسفالوميليت ميالژيك و نشانگان پيش قاعدگي گزارش های ضعيفی هستند، و مدركي براي هيچ يك از اين ادعاها وجود ندارد.
عوارض: واكنش هاي حساسيتی كه مي توانند شديد باشند. برونکواسپاسم کشنده در بيماران آسمي بعد از خوردن ژلة رويال رخ داده است. ژلة رويال مسئول آنافيلاكسي با واسطة ايمونوگلوبولين E است، که حداقل منجر به مرگ يك نفر گرديد. يك گزارش از كوليت هموراژيك در يك زن 53 ساله بعد از خوردن 25 روز ژله رويال وجود دارد.
گردة زنبور، شامل شهد و گرده گل هاي نر گياهان دانه دار است. اين ماده به وسيله زنبورهاي عسل كارگر جمع آوري مي شود و با ترشحات خود زنبور، مثل بزاق كه شامل آنزيم هاي گوارشي است مخلوط شده، و سپس در كيسه پشت پاي زنبور جمع و به كندو منتقل مي شود.
مواد تشكيل دهنده گرده زنبور عبارتند از پروتئين، كربوهيدرات ها، مواد معدني، و اسيدهاي چرب ضروري مثل اسيد آلفا- لينولنيك و اسيد های لينولئيك. اين ماده شامل مقادير اندكي ويتامين های B، ويتامين C، فلاونوئيدها و آمينواسيدهاي مختلف، هورمون ها، آنزيم ها و كوآنزيم ها هم هست. مقدار ويتامين ها و مواد معدني از نظر غذايي به مقداری نيستند که معنی دار باشد.
گفته می شود که گرده زنبور در بهبود هايپرتروفي خوش خيم پروستات موثر است، گر چه تمام مطالعاتي كه تاكنون در اين زمينه انجام شده, بدون كنترل بوده و به زبان انگليسی چاپ نشده اند. گفته شده که اين ماده در کاهش ريسك آترواسكلروز، پرفشاری خون و وريدهای واريسي مفيد است، البته هيچ مطالعه باليني برای حمايت از اين گفته ها وجود ندارد.
دو مطالعه بالينی دوسوكور با کنترل دارونما اثر گرده زنبور را در گروهی از دونده ها و سالمندان با مشكلات حافظه تحقيق کرده است. در اين دو مطالعه هيچ بهبودی، در سرعت دونده ها يا عملکرد حافظه حاصل نشده است.
گرده زنبور ممكن است واكنش هاي حساسيتي شامل تهوع، استفراغ وآنافيلاكسي ايجاد كند. يك مرد 19 ساله آسمی يك واكنش مرگبار به اين ماده نشان داد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif