MS؛ درمان‌های حاشیه‌ای و مراقبت‌های موردنیاز

دکتر حمیدرضا ترابی
متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت‌علمی انجمن ام‌اس ایران
بیماری ام‌اس که امروز بیشتر دامن‌گیر نسل جوان جامعه شده، دغدغه‌های بسیاری را در بین مردم به وجود آورده است. تلاش متخصصان بر سر این است که تا حد امکان با آخرین متد درمانی روز دنیا پیش رفته تا بتوانند کمکی به بیماران ام‌اس کنند. اما موضوعی که در این بین نگرانی برخی از متخصصین را بالا برده است، حضور درمان‌های حاشیه‌ای و تبلیغات صورت گرفته در این خصوص و البته گرایش بیماران به سمت این درمان‌ها است. موضوع بر سر این است که برخی از افراد درمان‌هایی را برای بیماران ام‌اس ارائه می‌دهند که با استانداردهای درمانی بین‌المللی و انجمن ام‌اس در تضاد است. باید دید که چگونه می‌توان از چنین فعالیت‌هایی جلوگیری کرد؟
درمان‌های استاندارد MS باعث بهبودی در روند درمان بیماری می‌شود و مورد تائید متخصصین این حوزه نیز قرار گرفته است. قدر مسلم تحقیقات چندین ساله روی آن‌ها انجام گرفته، با علم روز دنیا پیش رفته و به صورت مقالات علمی نیز به چاپ رسیده است. اما متأسفانه برخی درمان‌های حاشیه‌ای مانند انرژی درمانی، زنبور درمانی و از این قبیل درمان‌ها نیز وجود دارد که برای جامعه علمی و انجمن ام‌اس قابل قبول نیست. تنها راه مبارزه با این تبلیغات اشتباه، افزایش آگاهی مردم و به‌خصوص بیماران MS در این زمینه است. بیماران باید بدانند که انواع درمان‌های خاص در رابطه با بیماری MS چه نوع درمان‌هایی است؟
اینکه گفته می‌شود این درمان‌های حاشیه‌ای نیز توسط پزشکان متخصص انجام می‌شود، کاملاً اشتباه است. آن افرادی که خارج از استاندارد وارد این حوزه می‌شوند، گاهی حتی پزشک نیستند یا اطلاعاتشان در خصوص MS کامل نیست. مثلاً با اینکه ممکن است پزشک نورولوژیست باشند، اما درمان‌های MS را دقیقاً نمی‌دانند.
این افراد یا در زمره پزشکان عمومی هستند و یا اصلاً پزشک نیستند اما با انجام تبلیغات، باعث می‌شوند مردم به سمت آن‌ها گرایش پیدا کنند. تصور مردم این است که شیوه‌های درمانی زنبور درمانی و انرژی درمانی نتیجه‌بخش است، اما مسئله اینجاست که درمان‌های طب حاشیه‌ای و طب گیاهی را نباید با درمان‌های استاندارد یکی دانست.
گاه دیده می‌شود بیماران در روند درمان ناامید شده و به سمت تبلیغات اغراق‌آمیزی که این افراد غیرمتخصص ارائه می‌دهند، گرایش پیدا می‌کنند؛ به این امید که راه درمان و نجاتی پیدا کنند. نکته قابل تأمل در این زمینه این است که به‌هرحال MS درمان خاصی ندارد و بیشتر درمان‌ها به صورت پیشگیری و کنترل پیشرفت بیماری است. درمان‌هایی هم که ارائه می‌شود همگی نسبی است و صد درصد نیست. پس به‌هرحال روند بیماری به سمت پیشرفت می‌رود و ممکن است که در آینده بیمار به مشکلات بیشتری مثلاً در سیستم‌های حرکتی دچار شود، ولی این‌گونه نیست که ناامید گردد. ما قبول داریم که در شرایطی ممکن است بیمار از روند درمان ناامید شود و به این سمت برود، اما ما می‌خواهیم این آگاهی را به مردم بدهیم که بدانند این روش‌ها نیز کمکی به آن‌ها نمی‌کند و ممکن است باعث شود که مخارج بیشتری پرداخت شود و نتیجه‌ای هم حاصل نشود.
در حوزه بیماری MS شاید حدود 10 نوع درمان ارائه‌شده که داروهای آن نیز در بازار وجود دارد. به‌خصوص در بازار ایران اکثر این داروها موجود است. برخی داروها را شرکت‌های خارجی و تعدادی از آن‌ها را نیز شرکت‌های ایرانی تولید می‌کنند که همه این‌ها ازنظر ما داروهایی استاندارد هستند. همه آن‌ها آزمایش شده و توسط وزارتخانه و همچنین نورولوژیست های فعال در این حوزه، مورد تائید قرار گرفته است.
امروز روند حرکت درمان‌ها به سمت پیشگیری است. برخی درمان‌های اولیه نظیر کورتون تراپی وجود دارد که در مراحل حاد بیماری مورد استفاده قرار می گیرد تا بیماری را کنترل کند.
 برخی درمان‌ها نیز به صورت پیشگیری است که برای بیماران در ابتدای راه تجویز می‌شود. این نوع درمان‌ها عارضه‌های کمتری دارد. برخی از بیماران MS که بیماری آن‌ها پیشرفت می‌کند، تحت شرایطی خاص و با تشخیص پزشک متخصص، نوع درمان آن‌ها تغییر کرده و با شدت بیشتری اعمال می‌شود که ممکن است عارضه‌های بیشتری هم داشته باشد. لذا در این نوع درمان‌ها، بیمار باید بیشتر تحت کنترل باشد.
به‌طور کلی می‌توان گفت که خوشبختانه در کشور ایران و به‌خصوص شرایط کنونی انجمن MS و تلاش‌های این انجمن در سال‌های اخیر، این بیماری شناخته‌شده و از سوی وزارتخانه نیز همکاری‌های خوبی صورت گرفته است. همچنین اقدامات مؤثری در تهیه داروها، و ورود آن‌ها به کشور انجام شده و در این میان یارانه‌های قابل توجهی نیز به داروهای گران تعلق گرفته و بیمه‌ها نیز به میدان آمده و تعدادی از داروها را تحت پوشش خود قرار داده‌اند.
به‌عنوان مثال داروهایی وجود دارد که قیمت واردات آن‌ها 9 میلیون تومان تمام می‌شود، اما بیمار با پرداخت مبلغ 800 هزار تومان، می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد که امیدواریم این روند تسهیل دسترسی، در آینده نیز با قوت ادامه یابد

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif