مشکلات روانی را زود درمان کنید

ارتباط اختلال استرس با بیماری‌های خودایمنی

در دنیای امروز به دلیل مشکلات متعدد، افراد بیش از گذشته در برابر آسیب‌های روانی قرار دارند. مطالعات متعدد نشان داده است که عوارض مربوط به مشکلات روانی فقط به خود آنها محدود نمی‌شوند و معمولا زمینه‌ساز مشکلات متعدد دیگری هستند. جالب اینکه هر روز نیز موارد جدیدی از مشکلات مربوط به آسیب‌های روانی کشف می‌شود.
پژوهشگران سوئدی در مطالعات اخیر خود دریافتند احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی در افرادی که از اختلال استرس پس از ضایعه روانی (PTSD) و دیگر مشکلات روانی مرتبط با استرس رنج می‌برند نسبت به سایر افراد بیشتر است.
محققان در این بررسی‌ها متوجه شده‌اند که مشکلات مرتبط با استرس می‌تواند فرد را در معرض بیش از ۴۰ نوع مختلف از بیماری‌های خودایمنی از جمله آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و بیماری کرون قرار دهد.
نتایج بررسی‌های اخیر نشان داد مبتلایان به اختلال استرسی پس از ضایعه روانی، ۴۶ درصد بیشتر احتمال دارد به اختلال خودایمنی مبتلا شوند همچنین احتمال اینکه این افراد حداقل به سه نوع اختلال خودایمنی دچار شوند، بیش از دو برابر سایر افراد است.
متخصصان توصیه می‌کنند تا برای بیمارانی که دچار مشکلات روانی می‌شوند، هرچه سریع‌تر اقدامات درمانی انجام شود. شروع روند درمان و انتخاب روش درمانی مناسب از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند از بروز عوارض بعدی از جمله بیماری‌های خودایمنی در این موارد پیشگیری کند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif