یک کشف جدید!

باکتری‌های روده و آدم‌های افسرده

این محققان معتقدند بسیاری از فاکتورهای رژیم غذایی بر عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد و یکی از آنها شیوه‌ای است که رژیم غذایی باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد.
همه ما می‌دانیم که غذاهایی که در طول روز مصرف می‌کنیم بر سلامت ما تاثیر مستقیم دارند ولی شاید ندانید که رژیم غذایی با تاثیر بر باکتری‌های طبیعی موجود در دستگاه گوارش نیز می‌تواند بر سلامت ما اثرگذار باشد.
محققان آمریکایی در مطالعات اخیر خود روی موش‌های چاق به نتایج جالبی در این زمینه دست پیدا کرده‌اند. این محققان مشاهده کردند که چاقی‌های مربوط به رژیم غذایی، تغییراتی را در انواع باکتری‌های روده به‌وجود می‌آورد که ساختار شیمیایی مغز را تغییر داده و شرایط را برای ابتلا به افسردگی و اضطراب فراهم می‌کند.
محققان در این باره می‌گویند: روده حاوی مجموعه‌ای از میکروب‌هاست که تاثیر بسزایی روی سلامت دارند و رژیم‌های غذایی مختلف یکی از عوامل اصلی موثر در ترکیب باکتری‌های روده است که به غیر از افسردگی بر چاقی و دیابت نوع۲ نیز تاثیرگذار است.
البته این موضوع که تغییر رژیم غذایی می‌تواند ترکیب میکروارگانیسم‌های طبیعی موجود در روده را تغییر دهد در تحقیقات پیشین مشخص شده بود اما اینکه این تغییرات می‌تواند بر سلامت روانی افراد نیز تاثیرگذار باشد یک یافته جدید است که نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif