خطر استفاده نادرست از شوینده ها در کمین است

سلامانه : هر ساله و در آستانه نوروز، مسمومیت های سطحی و شدیدی در اثر استفاده نامناسب از مواد شوینده در جامعه اتفاق می افتد.

 زنان به عنوان مدیر امور داخلی منزل، بیشترین مسوولیت را در نظافت خانه برعهده دارند، شاید به همین دلیل بیشترین موارد مسمومیت خانگی مربوط به زنان است. 

آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از موادشوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی های مختلف تا سرطان را به همراه دارد. 

کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد ترکیب مواد شوینده به مردم هشدار داده اند زیرا ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است.

با ترکیب شوینده ها با سفیدکننده ها از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد، گاز کلر آزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد کرده که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند. 

 

** بدترین شکل استفاده از پاک کننده ها 

بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود. 

 

** نکات ضروری جهت کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت ها 

کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت برای کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت ها به افراد توصیه می کنند که از مواد شوینده و پاک کنندهای استفاده شود که آسیب کمتری می رسانند، بطور مثال استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده از مواد سفیدکننده ای است که بخار دارد. 

استفاده از پاک کننده استاندارد و خودداری از مصرف مواد شوینده و پاک کننده ها در فضاهای بسته، از دیگر توصیه های کارشناسان وزارت بهداشت است.

بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است، بنابراین باید از ترکیب این دو ماده جدا پرهیز شود. 

همچنین هنگام شست و شوی حمام و دستشویی باید از ماسک های محافظ استفاده شده و پنجره ها باز و تهویه روشن باشد تا جریان هوا برقرار شود. 

بسیاری از مواد ضد عفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبور می کنند و می توانند موجب آسیب ریه شوند بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند. 

کارشناسان وزارت بهداشت از مردم می خواهند که به توصیه های ایمنی روی برچسب محصولات مانند پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از محصولات سوزاننده، توجه کنند.

استفاده از مواد شوینده شیمیایی ممکن است موجب تشدید بیماری های قلبی، عروقی و ریوی شود؛ مواد شوینده شیمیایی روی زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است. 

افراد هنگام استفاده از شوینده ها باید مطمئن شوند که استفاده، نگهداری و دفع این موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. 

نگهداری از مواد خطرناک پاک کننده در مکانی دور از دسترس کودکان، محکم بستن در محصولات شیمیایی و پاک کننده ها و نگهداری از فرآورده های حاوی موادشیمیایی پرخطر در ظروف ویژه از دیگر توصیه های کارشناسان وزارت بهداشت درباره مواد شوینده و پاک کننده به شمار می رود.

در صورت جابجا کردن مواد شوینده و پاک کننده، بقیه ماده باید به ظرف اصلی بازگردانده شود؛ هرگز نباید برچسب روی ظروف مواد شیمیایی را برداشت، اگر برچسب روی ظروف دچار پوسیدگی شد لازم است دوباره روی آن بر چسب زده شود. 

 

** اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی 

اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هوا است زیرا استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل کرده و موجب آرامش می شود. 

همچنین استفاده از بخور به ویژه بخور سرد بسیار کارآمد بوده و خودداری از صحبت کردن نیز مفید است.

ارجاع هرچه سریع تر آسیب دیدگان و مسمومان به پزشک یا تماس با اورژانس در این موارد ضروریست.

 

** آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم 

انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگ بر از جمله خطرناک ترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی درموارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند. 

مواد شوینده همچنین می نوانند موجب ایجاد زخم های شدید در پلک شده و چسبندگی های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند.

آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود بنابراین استفاده از عینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم ها توصیه می شود. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.