آخرین بازمانده از شاگردان دهخدا درگذشت

قزوین- محمد دبیر سیاقی استاد مسلم ادبیات فارسی و تنها بازمانده از شاگردان فرهیخته علی اکبر دهخدا به دلیل کهولت سن در قزوین درگذشت.
 سلامانه به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد دبیر سیاقی آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا به علت کهولت سن و در ۹۹ سالگی امروز جان به جان آفرین تسلیم کرد و ادب دوستان داغدار شدند.
مرحوم دبیر سیاقی متولد ۱۲۹۸ محله گلبنه قزوین است که با بیش از ۸۰ کتاب و ۳۰۰ مقاله در نشریات ادبی از شخصیت های برجسته ادبی کشور محسوب می شد.
دبیر سیاقی استاد ادبیات و از دستیاران علامه دهخدا در تالیف لغت نامه و شاهنامه شناس بود که تاکنون بیش از ۸۰ متن ادبی و تاریخی را به تصحیح و نگارش در آورده است که در میان آن ها می توان از دیوان منوچهری، نزهت القلوب، فرهنگ سروری و سلطان جلاالدین خوارزمشاه و شاهنامه فردوسی نام برد.
دبیر سیاقی متولد چهارم اسفند ماه ۱۲۹۸ هجری شمسی است و تصحیح ده ها دیوان شعر از جمله تصحیح شاهنامه فردوسی در ۵ جلد وی را به بزرگترین شاهنامه شناس دنیا تبدیل کرده بود.

سید محمد دبیر سیاقی  مدت ۹ سال با علامه علی‌اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» و ۱۱ سال با دکتر محمد معین در لغت‌نامه دهخدا و در انجمن ایران‌شناسی همکاری کرد.
سمینار رشد و توسعه قزوین در سال ۷۱ با اندیشه های دبیر سیاقی شکل گرفت و آن مرحوم نقش چشمگیری در مقدمات استان شدن قزوین داشت.
استاد دبیر سیاقی قرار است در قزوین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif