مصرف استامینوفن در دوران بارداری موجب بیش فعالی کودکان می شود

سلامانه : محققان آمریکایی گفتند مصرف استامینوفن در دوران بارداری با ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) مرتبط است.

 به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، استامینوفن شایع ترین دارویی است که برای درد و تب در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نتایج تحقیقات اخیر «زیان لیو » و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا روی 64 هزار و 322 کودک و مادرانشان در موسسه ملی تولد دانمارک (Danish National Birth Cohort) بین سال های 1996 تا 2002 نشان می دهد مصرف این دارو بر ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) تاثیر دارد.

در این بررسی از والدین خواسته شد تا مشکلات رفتاری فرزندانشان را در یک پرسشنامه گزارش کنند. همچنین نسخه های تجویز شده برای کودکان دارای اختلال از این موسسه جمع آوری شد.

نتایج این بررسی نشان داد بیش از نیمی از مادران در دوران بارداری ، داروی استامینوفن مصرف کرده اند. 

به گفته محققان استفاده از استامینوفن در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی (Hypertensive Kidney Disease) در کودکان و بروز آن در هفت سالگی ارتباط دارد.

زیان لیو در این مورد گفت : این خطر زمانی افزایش می یابد که مادران در دوران بارداری بیش از سه ماه از این دارو استفاده کنند.

به گفته وی لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

شرح کامل این یافته جدید در نشریه (American Medical Association Pediatrics) منتشر شده است.

اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. در این بیماری کودک توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را ندارد. در این دسته از کودکان روند یادگیری کند و کودک از فعالیت بدنی غیر معمول و بسیار بالایی برخوردار است. این اختلال با نداشتن توجه و فعالیت بیش ازحد کودک همراه است .

حدود ۳ تا 5 درصد کودکان قبل از هفت سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. این عارضه بیشتر در دوران مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می شوند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif