دکتر ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با سلامانه:

مرفهین هم در معرض سوء تغذیه هستند

مرفهین هم در معرض سوء تغذیه هستند

سلامانه :یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی معتقد است: اگر بگوییم سوء تغذیه  فقط منحصر به اقشار کم درآمد  بوده و علت این موضوع فقر اقتصادی است، پس باید در طبقه مرفه جامعه مشکل سوء تغذیه بروز نکند. اما  این چنین نبوده و نیست بسیاری از بیماریهای خطرناک مثل بیماریهای مزمن صعب العلاج یا غیر صعب العلاج مثل سرطان، نقرس، سکته های قلبی و مغزی در این قشر مرفه خیلی بیشتر دیده می شود.


به گفته دکتر سید ضیاء الدین مظهری بدین ترتیب نتیجه گیری می شود که گرچه در جهت تامین نیاز های زیستی بدن در قبال یک تغذیه متعادل، متناسب و متنوع  دسترسی به منابع اقتصادی لازم است  ولی کافی نیست. 


وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که در این جا با مسئله فقر فرهنگ تغذیه ای و باور های غلط روبرو می شویم، می گوید:«تحقیقات گسترده نشان داده ما می توانیم با آموزش هایی که باعث تغییر در رفتار، دانش، بینش و مهارت های عملی افراد پدیدار می شود، حداقل تا 50 درصد از بروز سوء تغذیه های مختلف جلوگیری کنیم.»

 
به عقیده دکتر مظهری متاسفانه در کشور ما به علت اینکه اعتقاد به تشخیص و درمان وجود دارد و جامعه پزشک سالاری است، به سیستم آموزشی کمتر اهمیت می دهند و پیشگیری ها را نادیده می گیرند. در حالی که اگر بتوانیم با آموزش صحیح خانواده ها را در چهار چوب امکانات با وظایفی که دارند آشنا کنیم، بهترین استفاده را از این سرمایه گذاری بدست خواهیم آورد. چرا که بهترین مدیریت  اقتصادی وقتی نمود پیدا می کند که بتوان با کمترین داده بیشترین استفاده را به دست آورد.


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان می کند:«هر فردی بعد از اینکه تحصیل و کارآموزی خود را انجام داد به نحوی در چرخه های خدماتی و تولیدی مشغول فعالیت می گردد و با فعالیت روزمره خود ارزش افزوده ای را به تولید ناخالص ملی ارائه می دهد. اگر این فرد از چرخه اقتصادی جامعه فاصله گرفته یا حضور کم رنگی پیدا کند این موضوع باعث خواهد شد از یک طرف تولیدات ناخالص دچار کاستی شود و از طرف دیگر هزینه هایی بر خود خانواده و کشور تحمیل کند.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.