گفتگوی سلامانه با دکتر محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولسم/

نشانه‌های بلوغ واقعی دختران و پسران/ نقش زندگی شهری در بلوغ زودرس

نشانه‌های بلوغ واقعی دختران و پسران/ نقش زندگی شهری در بلوغ زودرس

سلامانه :به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بلوغ زودرس ناشی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. به طوری که با پیچیده تر شدن زندگی در جوامع، افزایش تنش ها و اضطراب های روزانه، شاهد این مشکل در نوجوانان هستیم. 

دکتر محسن خوش نیت در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌افزاید:«در بلوغ چه در دختران و چه پسران دو واقعه اساسی در بدن اتفاق می افتد؛ یک واقعه این است که غده هیپوتالاموس و هیپوفیز شروع به دادن فرمان هایی به غدد جنسی می کند. در دختران این غدد تخمدان ها هستند و در پسران بیضه ها. این غدد تحریک می شوند تا هورمون های جنسی را ترشح کنند.»

 
به عقیده این فوق تخصص غدد و متابولیسم در دختران وقتی استروژن ترشح می شود، رشد سینه اتفاق می افتد و در پسران پروژسترون ترشح شده و رشد بیضه ها را ناشی می شود. پس اولین علامت بلوغ واقعی در دختران رشد سینه و در پسران رشد بیضه هاست. یعنی سایز و طول بیضه بیش از دو و نیم سانت یا حجم آن بیش از 4 میلی لیتر می شود. 


دکتر خوش نیت توضیح می دهد:«یک واقعه دیگر هم در بدن اتفاق می افتد؛ به طوری که غدد فوق کلیوی شروع به ترشح هورمون های جنسی می کند که این هورمون ها  ایجاد موهای ناحیه زیر بغل و ناحیه تناسلی را در پی دارند. این دو واقعه با این که جدا از هم هستند ولی همزمان اتفاق می افتند. البته گاهی هم با تاخیر هستند. مثلا ممکن است در دختری رشد موها اتفاق افتاده ولی رشدی در سینه حاصل نشده باشد. در پسرها هم همینطور.» 

به عقیده دکتر خوش نیت بعضی اوقات والدین از این روند نگران هستند ولی جای نگرانی نیست و می توان به این حالت بلوغ زودرس غیرواقعی گفت. چون در بلوغ زودرس واقعی این اتفاقات توامان می افتد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.