زمان مناسب از شیر گرفتن نوزاد

یک متخصص طب سنتی گفت: شیر مادر باید سفید، خوشبو و شیرین باشد و از شیر گرفتن نوزاد نیز باید تدریجی صورت پذیرد، بهترین زمان آن، اواخر زمستان و تابستان و اوائل بهار است چرا که در فصل گرما و زمستان، به علت سوء هضم خطر اسهال وجود دارد.

 
سلامانه به نقل از گزارش بهداشت نیوز مرضیه قرائتی اظهار داشت: بارداری و شیردهی بخش مهمی از زندگی زنان که نیازمند توجه ویژه است که رعایت آن موجب صحت و تندرستی مادر و طفل می‌شود.

وی گفت: از مهمترین تدابیر دوره بارداری تدابیر تغذیه ای است. نان خوب و برشته، گوشت بره، خوراکی‌های نرم و سبک، از میوه‌ها سیب میخوش و انار مناسب زنان باردار است.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران با بیان اینکه یبوست از شکایت های رایج دوران بارداری است، عنوان کرد: برای پیشگیری از یبوست بهتر است تعداد دفعات تغذیه بیشتر و حجم هر وعده کمتر باشد همچنین خوردنی‌های مضر شامل سرکه، غذاهای بسیار گرم و بسیار سرد، آب بسیار گرم یا بسیار سرد، یخ، برف، مواد تند و تیز مانند فلفل، دارفلفل، کبر و موادغذایی نفاخ مانند لوبیا، باقلا، نخود، کنجد، کرفس و مواد تلخ مثل زیتون خام است، مصرف نکنند.
قرائتی با اشاره به اینکه آرامش روحی در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد، اضافه کرد: پرهیز از غم و اندوه در تمام دوران بارداری خصوصاً زیر یک و نیم ماه و بالای 8 ماه سفارش شده است.
وی گفت: چگونگی اجابت مزاج در دوران حاملگی از نکات بسیار با اهمیت است و برای لینت مزاج می‌توان از سوپ‌های چرب، انجیر و آلو استفاده کرد همچنین تهوع و استفراغ از شکایت شایع بارداری بوده که بهتر است جلوی استفراغ خودبخودی گرفته نشود زیرا دفع مواد فاسده توسط طبیعت است
دستیار تخصصی طب سنتی ایران بیان کرد: تدابیر ماه نهم برای تسهیل زایمان است که شامل خوردن غذاهای نرم، سبک و چرب؛ تناول شیرینی‌های ساخته شده از شکر و روغن بادام بوده، همچنین استحمام کردن نزدیک وضع حمل بسیار مناسب است.
قرائتی ادامه داد: شیر مادر بهترین غذاست و باعث تقویت اعضاءاصلی کودک می‌شود. شیر سالم باید معتدل القوام، معتدل المقدار، سفید، خوشبو و شیرین باشد همچنین از شیر گرفتن نوزاد باید تدریجی باشد، بهترین زمان آن، اواخر زمستان و اوایل بهار و یا اواخر تابستان است چرا که در فصل گرما و  زمستان، به علت سوء هضم خطر اسهال وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: تدابیر بارداری و شیردهی در طب سنتی ساده و ارزان است و می‌توان به راحتی از طریق سیستم‌های اطلاع رسانی عمومی در اختیار جامعه قرار داد که می‌تواند موجب سلامت نسل بعد خواهد شد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif