توانایی والدین در کنترل فرزندان، آنان را از مواد مخدر دور می کند

سلامانه : یک پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: توانایی والدین در نظارت و کنترل بر رفتارهای فرزندان، موجب دور کردن آنها از تمایل به کسب تجربه آغاز مصرف مواد مخدر می شود.

 ˈ محمدحسین غلامی در گفت و گو با  ایرنا افزود: این نظارت همچنین باعث می شود فرزندان شایستگی و رفتار کنار آمدن با والدین را افزایش داده و رفتارهای انحرافی و کنترل نشده را کاهش می دهند.

غلامی یادآور شد: تحقیقات نشان داده است اعتیاد در نوجوانانی که در خانواده تک والدی زندگی می کنند، از سایر همسالان خود بیشتر است.

وی با بیان این که اختلال های مصرف مواد مخدر با وضعیت اقتصادی ، اجتماعی خانواده ها نیز در ارتباط است، افزود:هر چه وضعیت اقتصادی ضعیف تر می شود تعداد افراد معتاد در برخی خانواده ها افزایش می یابد. 

این پژوهشگر حوزه اعتیاد، آموزش از طریق رسانه ها را در امر مبارزه با مواد مخدر بسیار نقش آفرین دانست و اضافه کرد: ارائه برنامه های متنوع رادیو و تلویزیون در رابطه با مضرات مصرف مواد مخدر به ویژه در نوجوانان، انتشار مقالات تاثیرگذار در روزنامه ها و مجلات برای آموزش والدین در جهت رفع مشکلات تربیتی نوجوانان و جوانان، آموزش استفاده سودمند از اوقات فراغت توسط رسانه های همگانی در امر مبارزه با مواد مخدر بسیار مفید است.

غلامی، آموزش ارزش های اجتماعی و اخلاقی از طریق رسانه های همگانی، انتشار کتب و مجلات متناسب با گروه سنی مخاطبان، به ویژه زندگینامه شخصیت های بزرگ و راز موفقیت آنها، آموزش همگانی درست توسط رسانه های گروهی در جهت عدم طرد و پذیرش افرادی که اعتیاد را ترک کرده و یا درصدد ترک اعتیاد هستند را از دیگر عوامل مهم در این امر عنوان کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.