مراقب تشنج نوزادان و کودکان در هنگام تب باشیم

 سلامانه به نقل از گفت و گوی هادی سماعی فوق تخصص نوزادان  با خبرنگار   باشگاه خبرنگاران، درباره تشنج نوزادان اظهار کرد: تشنج نوزاد زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های مغزی فعالیت الکتریکی درست خود را برای مدت کوتاهی از دست می‌دهند و شیوع آن در نوزادان پسر بیشتر است.

علل ایجاد تشنج در نوزاد

وی در مورد علت تشنج نوزادان افزود: شایع‌ترین علت تشنج نرسیدن اکسیژن به مغز نوزادان است که پیچیدن بند ناف به دور گردن نوزاد هنگام زایمان، تولد نوزاد نارس، کاهش قند خون نوزاد، عفونت و تب از عوامل ایجاد این عارضه است.
فوق تخصص نوزادان بیان کرد: والدین با مشاهده علائمی از جمله حرکات غیر طبیعی مانند دوچرخه یا پدال زدن پاها، پرش‌های عضلانی تکراری، سفت شدن بدن، حرکات مانند مکیدن یا جویدن چیزی در دهان و کبود شدن نوزاد از او فیلم گرفته سپس سریعا نوزاد را نزد پزشک اطفال ببرند.
سماعی گفت: پزشک باید برای تشخیص تشنج، نوزاد را کامل معاینه کند و سپس  آزمایش خون، سونوگرافی مغز، نوار مغز، سی تی اسکن و گرفتن مایع از کمر تجویز کند و یا در صورت لزوم نوزاد را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد.
وی درباره درمان تشنج بیان کرد: درمان تشنج نوزادان به صورت دارویی است و مدت زمان مصرف دارو نیز بستگی به شدت و علت آن دارد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif