ضرورت های پیش از بارداری را بدانید

سلامانه به نقل از گزارش خبرگزاری آریا: بارداري خاص‌ترين تجربه يک زن در طول زندگي‌اش محسوب مي‌شود‌
فراموش نکنيد بررسي وضع متابوليکي يک خانم و نيز عملکرد تيروئيدي وي از ضرورت‌هاي پيش از بارداري محسوب مي‌شود.
بايد و نبايد‌هاي پيش از بارداري
بارداري خاص‌ترين تجربه يک زن در طول زندگي‌اش محسوب مي‌شود‌؛ تجربه‌اي که با تولد نوزاد، تحولي بزرگ را در زندگي مادر و تمام خانواده ايجاد مي‌کند. از آنجا که بارداري با تغييرات زيادي براي مادر و سيستم فيزيولوژيک بدنش همراه است ضروري است يک خانم از نظر جسمي و روحي در بهترين شرايط ممکن و سلامت و آرامش کامل باشد. به همين دليل، پيش از اين که زوجي اقدام به بارداري کنند حتما بايد با پزشک‌شان مشاوره داشته باشند تا طي اين مشاوره وضع سلامت عمومي جسمي و روحي مادر ارزيابي شود. بي‌شک در صورتي که مادر مبتلا به بيماري خاصي باشد بايد درمان شود و در صورتي که بيماري وي مزمن است و امکان مداواي کامل آن وجود ندارد حتما بايد با پزشک متخصص مربوطه مشورت شود تا بيماري تحت کنترل قرار بگيرد.
دکتر لاهوتي اشکوري، متخصص زنان و زايمان به عنوان اولين و مهم‌ترين اقدام کنترلي قبل از اقدام به بارداري بر کنترل وضعيت واکسيناسيون مادر تاکيد مي‌کند و مي‌گويد: در صورتي که واکسيناسيون يک خانم کامل نيست حتما قبل از اقدام به بارداري بايد واکسن‌ها تجويز شود. يک معاينه کامل عمومي نيز بايد انجام شود. در صورتي که هرگونه مشکل يا علامت مشکوکي يافت شود بايد درمان لازم صورت بگيرد يا با پزشک متخصص مشورت و راهنمايي گرفته شود. اين متخصص مي‌افزايد: از سويي باتوجه به نقش اسيدفوليک در تکامل مغز و لوله عصبي حتما بايد از سه ماه قبل از بارداري مصرف اين مکمل به ميزان 400 ميکروگرم درماه شروع شود. البته براي مادراني که سابقه تولد نوزاد با نقايص لوله عصبي دارند ميزان مصرف اسيد‌فوليک بايد پنج ميلي‌گرم در روز باشد.
تائيد سلامت متابوليکي قبل از بارداري
فراموش نکنيد بررسي وضع متابوليکي يک خانم و نيز عملکرد تيروئيدي وي از ضرورت‌هاي پيش از بارداري محسوب مي‌شود. به گفته اين متخصص زنان، انجام يکسري آزمايش با هدف بررسي بيماري قند، کم خوني، عفونت ادراري، گروه خوني مادر، سنجش ميزان آهن و ويتامين D و نيز عملکرد تيروئيد ضروري است. همچنين بررسي از نظر ابتلا به برخي بيماري‌هاي عفوني که مي‌توانند ناهنجاري مادرزادي ايجاد کنند نيز بايد صورت بگيرد‌. از سوي ديگر، ميزان آنتي‌بادي عليه بعضي بيماري‌ها مثل هپاتيت B و سرخجه که قبلا شخص در برابرشان واکسينه شده است نيز بايد اندازه گرفته شود و درصورتي که واکسيناسيون انجام يا مصونيت ايجاد نشده (يعني سطح آنتي‌بادي کافي نيست) ‌دوباره انجام شود.
خطر عفونت‌ها را ناديده نگيريد
در صورتي که هرکدام از زوجين مبتلا به يکي از بيماري‌هاي مقاربتي هستند حتما بايد قبل از اقدام به بارداري درمان شوند. دکتر لاهوتي با بيان اين مطلب مي‌افزايد: اين بيماري‌ها مي‌توانند براي جنين و نوزاد نيز خطرناک باشند و حتي به ناهنجاري‌هاي مادرزادي منجر شوند. از سوي ديگر، باتوجه به نقش ثابت شده عفونت‌هاي دندان و لثه در زايمان زودرس حتما قبل از بارداري بايد يک مشاوره دندانپزشکي انجام شود. در صورتي که از آخرين تست پاپ اسمير مادر (تست تشخيص سرطان دهانه رحم) بيش از يک سال گذشته يا اصلا اين تست انجام نشده حتما بايد اين آزمايش، پيش از بارداري صورت بگيرد.
وي تاکيد مي‌کند: ضروري است يک شرح حال کامل از نظر ابتلاي پدر و مادر يا بستگان نزديک به بيماري‌هاي مزمن و ژنتيکي، استعمال سيگار و الکل و داروهاي غير مجاز گرفته شود. در صورتي که پدر و مادر رفتار پرخطر دارند يا اعتياد به دارو يا ماده خاصي دارند حتما بايد براي ترک آن اقدام کنند. نتايج يافته‌هاي علمي بسياري نشان داده است مصرف سيگار و مواد مخدر به سقط‌ جنين، زايمان زودرس و تولد نوزادان بسيار کوچک و کم وزن منجر مي‌شوند. همچنين در صورتي که بارداري براي بار دوم يا بيشتر است حتما بايد سوابق بارداري‌هاي قبلي نيز به اطلاع پزشک برسد. در صورت سابقه سقط مکرر يا زايمان زودرس نيز ممکن است پزشک آزمايشات تکميلي درخواست کند.
کنترل شرايط تغذيه را فراموش نکنيد
حتما بايد وزن مادر و تغذيه وي نيز پيش از اقدام به بارداري بررسي شود. در صورتي که مادر از کمبود وزن يا اضافه وزن رنج مي‌برد حتما قبل از اقدام به بارداري اين موارد اصلاح شود تا بارداري در وزن ايده‌آل يا نزديک به ايده‌آل رخ دهد.
اين متخصص زنان با تاکيد بر اين که بهتر است عادات تغذيه‌اي غلط پيش از بارداري اصلاح شود، مي‌گويد: بديهي است در صورتي که يک خانم، شغل سخت و زيان‌آور دارد مثلا با مواد سمي سر و کار دارد يا در جاهايي که در مواجهه با اشعه است کار مي‌کند، اگر امکان جابه‌جايي در محل کار يا تغيير شغل براي وي هست بارداري را تا شروع شغل جديد به تعويق بيندازد. از سوي ديگر در صورتي که قرار است خانمي به مناطق آلوده مسافرت کند يا حتي به سفر طولاني‌مدت برود بهتر است سفر خود را به بعد از دوران بارداري موکول کند

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif