بحران در افغانستان/ یک چهارم افغان‌ها سال گذشته داغدار شدند!

بحران در افغانستان/ یک چهارم افغان‌ها سال گذشته داغدار شدند!

سلامانه : خشونت در افغانستان چنان گسترده شده که سال گذشته میلادی، از هر 4 نفر، یکی غم از دست دادن فامیل یا دوست نزدیکش را چشیده است.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از «گاردین»، بیمارستان ها و کلینیک های این کشور کوچک، ضعیف و گران هستند و به این ترتیب، قربانیان جنگ و بیماری ها از خدمات بهداشتی مناسبی بهره مند نیستند. علاوه بر همه این ها، تیم های پزشکی که در این کشور فعالیت می کنند، از جانب همه طرف های درگیر تهدید می شوند و امنیت بالایی ندارند. برای نمونه، دولت افغانستان قصد دارد از مراکز درمانی به عنوان مرکز رای گیری انتخابات استفاده کند و طالبان هم مخالف انتخابات ریاست جمهوری است، بنابراین مراکز درمانی ممکن است با خطر حمله مستقیم روبرو شوند.

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده تقریبا نیمی از بیمارانی که به 4 بیمارستان زیر نظر این سازمان در افغانستان می روند، در مسیر خود با جنگ، مین، ایست بازرسی یا آزار و اذیت روبرو می شوند و عملا رسیدن به بیمارستان هم خودش داستانی دارد.


خدمات سازمان پزشکان بدون مرز رایگان است، برخلاف بیمارستان های دولتی و خصوصی که پول های قانونی و غیرقانونی از بیماران گرفته می شود، پول هایی که خانواده های فقیر را می تواند از هستی ساقط کند. یک تحقیق نشان می دهد، دو سوم افرادی که به بیمارستان های سازمان پزشکان بدون مرز مراجعه می کنند بسیار فقیر هستند و خانواده شان روزانه با یک دلار زندگی می کنند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.