تولد نوزاد به شرط چاقو

سلامانه : در ماه‌های آخر بارداری یکی از دغدغه‌های مهم پدر و مادر نوع زایمان است از طرفی فکر سلامت کودک و مادر از طرفی نیز درد و سختی آن چه در هنگام زایمان و چه پس از آن از مسائلی است که ذهن مادر را درگیر می‌کند.

 
 اگرچه ایرانی‌ها در بسیاری از موارد نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا رتبه‌های پایین را داشته و دارند اما در خصوص زایمان سزارین گوی سبقت را ربوده و توانسته‌اند میزان زایمان به روش سزارین را به چندین برابر بیشتر از دیگر کشورها برسانند و این موضوع در نوع خودش نه تنها ناراحت کننده است بلکه خبر از یک فاجعه‌ می‌دهد.

در ماه‌های آخر بارداری یکی از دغدغه‌های مهم پدر و مادر نوع زایمان است، از طرفی فکر سلامت کودک و مادر از طرفی نیز درد و سختی آن چه در هنگام زایمان و چه پس از آن از مسائلی است که ذهن مادر را درگیر می‌کند.

ازدواج به هنگام، تغذیه مناسب، شرایط زیستی و آموزشی مساعد، داشتن ذهنی آزاد و ... از جمله عواملی هستند که در زایمانی آسان و موفق نقش دارند.

در حال حاضر با سرعت به سمت کهنسالی پیش می‌رویم و این موضوع زنگ خطری برای کشور محسوب می‌شود، افزایش کیفیت شرایط زندگی و مهیا کردن شرایط سلامتی در همه عرصه‌ها موضوعی است که در جلوگیری از پیری جمعیت موثر است.

معاون دفتر سلامت، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت معتقد است ازدواج بهنگام موجب می‌شود کیفیت زندگی ارتقا یافته و بنیان خانواده محکم شود و همین امر در افزایش نرخ باروری کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

سیر صعودی طلاق، حرکت نزولی ازدواج و سزارین از عواملی هستند که در پیر جمعیتی و کاهش موالید موثر است.

یک متخصص اپیدمیولوژی جمعیت سزارین را یکی از علل مهم در کاهش نرخ باروری عنوان می‌کند و اظهار می‌کند: نباید فراموش کرد که بسیاری از سزارین‌ها در فرزند دوم و سوم به توبکتومی (عقیم‌سازی زنان) منجر می‌شود. حتی در مواردی به علت سن بالای مادر و نگرش فرهنگی خاص خانواده‌ها پس از تولد فرزند اول این اتفاق می‌افتد. سالانه 60 درصد کودکان یعنی حدود 800 هزار کودک از طریق سزارین متولد می‌شوند.

50 درصد مادران قمی از روش سزارین استفاده می‌کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان قم نیز می‌گوید: اگرچه درصد مادرانی که با یک بار سزارین دیگر نتوانند باردار شوند بسیار کم است اما عوارضی که همان یک بار به همراه دارد در عدم بارداری فرد موثر است و گاهی ممکن است فرد قدرت باروری خود را از دست بدهد.

سرپرست گروه بهداشت خانواده و جمعیت استان قم با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا حدود پنج تا 15 درصد زایمان‌ها به صورت سزارین انجام می‌شود، می‌گوید: در کشور ما این شاخص چندین برابر است و در استان قم 50 درصد زایمان‌ها به صورت سزارین انجام می‌گیرد.

معصومه فرشیدمقدم در خصوص زایمان سزارین معتقد است: زمانی که مادر بدون دلیل پزشکی خواهان انجام سزارین باشد باید بداند که یک بار انجام دادن آن و ایجاد برش بر روی دیواره رحم موجب می‌شود زایمان‌های بعدی نیز تنها به روش سزارین انجام شود.

وی می‌افزاید: این عمل چالش‌های جدی را بر سلامت باروری مادر ایجاد می‌کند چراکه با هر بار سزارین یک برش جدید بر دیواره رحم وارد شده و محل ترمیم شده سزارین قبلی نیز کیفیت و کارایی بقیه قسمت‌هایی که برش نخورده را ندارد از این رو موجب می‌شود خون‌رسانی به بافت در این محل نسبت به بقیه جاها کمتر انجام شده و جفت در بارداری بعدی به صورت تهاجمی به بافت‌های زیرین رحم راه پیدا کرده و عارضه‌های خطرناکی ایجاد کند.

سرپرست گروه بهداشت خانواده و جمعیت استان قم یادآور می‌شود: هر چه تعداد دفعات سزارین بیشتر باشد خطراتی که مادر و جنین را تهدید کند افزایش می‌یابد و البته گاهی نیز منجر به مرگ مادر و نوزاد می‌شود.

فرشیدمقدم خاطرنشان می‌کند: مادری که برای تولد فرزند اول خود روش سزارین را بدون دلیل پزشکی انتخاب می‌کند روند فرزندآوری خود را به مخاطره انداخته و ناچار می‌شود برای جلوگیری از عوارض و مشکلات مطرح شده تعداد فرزندان خود را محدود کند.

از آنجا که در کشور ما زایمان‌های کم‌ درد یا بی‌درد کمتر جا افتاده و مردم آن را نمی‌شناسند و البته امکانات آن نیز در همه بیمارستان‌ها وجود ندارد از این رو خانم‌ها برای فرار از دردهای شدید و طولانی زایمان که در زایمان اول گاه ممکن است به 20 ساعت هم برسد، به زایمان سزارین رو می‌آورند.

وی بهترین روش را زایمان طبیعی عنوان می‌کند و می‌گوید: در این روش جنین کاملاً رسیده است اما در سزارین انتخابی امکان اشتباه در تعیین سن جنین و تولد نوزاد نارس وجود دارد. خونریزی و عفونت پس از زایمان طبیعی به مراتب کمتر از سزارین است و موفقیت مادر در شیردهی نیز در این شیوه بیشتر است.

سزارین باید آخرین راه چاره در به‌ دنیا آمدن نوزاد باشد؛ سرپرست گروه بهداشت خانواده و جمعیت استان قم تصریح می‌کند: گاهی شرایط پزشکی به گونه‌ای است که زایمان طبیعی به صلاح مادر و نوزاد نیست از این رو سزارین بهترین راه ممکن می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان قم معتقد است: نیمی از سزارین‌هایی که در ایران صورت می‌گیرد به علت تقاضای خود مادران است و درصد بسیار کمتری به دلیل تشخیص پزشک صورت بگیرد.

رقیه آهنگری به بیماری‌های نوزادان متولد شده به روش سزارین اشاره می‌کند و معتقد است: نوزادانی که با روش سزارین متولد می‌شوند بیش از سایر نوزادان به بیماری‌هایی مانند آسم، چاقی، دیابت و سایر اختلالات مبتلا می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: ناتوانی، دردهای مزمن و ... تنها گوشه‌ای از مشکلات مادرانی است که به صورت سزارین زایمان می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان قم آموزش و کلاس‌های مربوط به زایمان طبیعی در دوران بارداری را از مهم‌ترین شاخصه‌ها برای داشتن زایمانی سالم عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: کنترل بارداری، آموزش افراد، تغذیه و استراحت کافی نقش موثری در زایمانی کم دردسر و خوب دارد.

آهنگری می‌افزاید: دولت و وزارت بهداشت نیز با ایمن‌سازی زایشگاه‌ها و زایمان طبیعی و همچنین ترویج این نوع زایمان نقش موثری در تولد نوزادان سالم ایفا می‌کنند.

وی به نیازسنجی و افزایش تعداد ماماها اشاره می‌کند و معتقد است: از آنجایی که در بیمارستان‌ها زایمان‌های طبیعی توسط ماما صورت می‌گیرد مادران ترجیح می‌دهند به صورت سزارین زایمان داشته باشند.

حمایت‌های مالی و مسائل قانونی نیز گاهی منجر می‌شود برخی پزشکان تمایل قوی‌تری برای زایمان سزارین داشته باشند که باید به این مسائل نیز توجه شده و مسئولان امر در خصوص زایمان طبیعی و فواید آن اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بیشتری داشته باشند و مضرات زایمان به روش سزارین را در جامعه تبیین کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.