دکتر سعید نمکی

اگر جامعه شادمان‌ تري داشته باشيم، سرطان کمتري خواهيم داشت

 سلامانه به نقل از خبرگزاري آريا- سرپرست وزارت بهداشت، گفت: در رشته ايمونولوژي، استرس را در سرطان‌ زايي، ام المرض مي‌ دانيم، چراکه استرس هاي طولاني، نقص ايمني ايجاد کرده و سلول هاي سرکوب گر را متوقف مي کنند. بنابراين با روحيه‌ اي شاد مي ‌توانيم به درمان بيماران هم کمک کنيم.
به گزارش خبرگزاري آريا از وبدا، دکتر سعيد نمکي در همايش پويش ملي مبارزه با سرطان و افتتاح همزمان مراکز پيشگيري و تشخيص زودهنگام سرطان، به مقايسه اي از وضعيت شاخص هاي بهداشتي در دوران بعد از انقلاب اسلامي اشاره کرد و گفت: در دوران ابتدايي بعد از انقلاب اسلامي، از هر 1000 کودکي که زنده به دنيا مي آمد، حدود 130 کودک به يک ماهگي نمي رسيد، از هر 1000 کودک، حدود 120 کودک قبل از يک سالگي فوت مي کرد و از هر 1000 کودک، 147 نفر نيز زير سن 5 سالگي فوت مي کرد. همچنين از هر 100 هزار زن باردار، حدود 245 زن به دليل عوارض بارداري و زايمان فوت مي کرد، تعداد پزشکان ما که مجموعه اي از پزشکان ايراني و خارجي بود، حدود 14 هزار و 700 نفر بود. همچنين پوشش واکسيناسيون در کشور 30 درصد بود و فقط 600 دانشجوي پزشکي در کشور داشتيم. اما، امروز با لطف خداوند و همت کارشناسان، پزشکان، بهورزان و زحمت کشان عرصه سلامت، در تمام اين شاخص ها، وضعيت بهتري پيدا کرده و ميزان مرگ و مير به کمتر از يک دهم رسيده است، به طوري که توانستيم، سال ها پيش در بين 23 کشور شرق مديترانه رتبه نخست را کسب کنيم.  
دکتر نمکي افزود: در حال حاضر بيش از 6000 دانشجوي پزشکي داريم و نزديک به 140 هزار پزشک در سطح کشور و در دورترين نقاط کشور به مردم خدمت مي ‌کنند. همچنين پوشش واکسيناسيون در کشور به 100 درصد رسيده است، با اين تفاوت که واکسن‌ هاي جديدي هم به پروتکل واکسيناسيون کشور اضافه شده و براي خدمات بهداشتي و درماني به هيچ خدمتي در خارج از مرزها محتاج نيستيم و اين موضوع نيز از افتخارات جمهوري اسلامي ايران پس از وقوع انقلاب اسلامي است.
سرپرست وزارت بهداشت، ادامه داد: به جرات مي‌ توان گفت که در عرصه سلامت، دستاوردهايي گران سنگ ‌تر از ساير عرصه‌ هاي کشور داشته‌ايم، در عين حال با اجراي طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبير و اميد، گام جديدي در زمينه رسيدگي به فرودستان، کاهش هزينه‌ هاي کمرشکن، تهيه دارو براي بيماران خاص و صعب العلاج و گسيل پزشکان به مناطق دورافتاده و ماندگاري آنها برداشته شد که اميدواريم با شيوه هاي مناسب و با در نظر گرفتن جنبه‌ هاي اقتصادي عالمانه ‌تر و توسعه اين برنامه‌ ها و همچنين با استقرار نظام ارجاع، پزشکي خانواده، تکميل پرونده الکترونيک سلامت، اجراي راهنماهاي باليني و اصلاح نظام پرداخت به سمت DRG، بتوانيم به طور منطقي، معقول و مستمر اين طرح را ادامه دهيم، آن هم به گونه ‌اي که نه تنها با تغيير وزير بلکه با تغيير رييس جمهور هم «که از باد و باران نيابد گزند»، اين طرح ادامه يابد.
دکتر نمکي با بيان اينکه دستاوردهاي گرانقدري را در کنترل بيماري هاي واگيردار در کشور داشتيم، تصريح کرد: ما با پنج دلار کودکان‌ را عليه شش بيماري مهلک واکسينه مي کرديم، اما ناگهان طوفان بيماري‌هاي غير واگير از راه رسيد. بايد توجه کرد که خرج يک دوره شيمي درماني بيمار سرطاني، معادل هزينه واکسيناسيون يک شهرک يا يک روستاي بزرگ است. همچنين، هزينه يک شب بستري در CCU و ICU در ارزان‌ ترين کشورهاي جهان، حدود 1000 دلار هزينه دارد. بنابراين، طوفان بيماري‌ هاي غير واگير که تلنباري از نديدن‌هاي گذشته ما است، ما را به شدت گرفتار کرده و بايد برنامه ‌ها و عملکردهاي جديدي براي آن طراحي و پيش بيني کنيم. به ياد دارم در دوره اي که به عنوان معاون بهداشت در وزارت بهداشت بودم، اداره کل بيماري‌ هاي غير واگير را ايجاد کرديم، زيرا مي ‌دانستيم در گذر از بيماري ‌هاي واگيردار، به سمت همه گيري و سيماي جديدي از گرفتاري‌ها در زمينه بيماري ‌هاي غير واگير خواهيم رفت. امروزه فرق بيماري‌ هاي واگيردار با بيماري‌هاي غير واگير در اين است که اولا بيماري‌هاي واگيردار با هزينه کمتري قابل پيشگيري بوده و ثانيا نيازي به مشارکت بين بخشي عظيمي ندارند و در وزارت بهداشت قابل اجرا هستند. اين در حالي است که بيماري‌ هاي غير واگير هزينه بر بوده و نيازمند مشارکت بين بخشي عظيمي در کشور هستند و وزارت بهداشت کمترين تاثير را در اجرا و بيشترين تاثير را در سياستگذاري و تدوين بسته‌ هاي آموزشي اين اين زمينه دارد.
سرپرست وزارت بهداشت با بيان اينکه امروز يکي از مشکلات ما سرطان‌ ها هستند، گفت: هر چند که همه گيري سرطان در کشور ما هنوز با استانداردهاي جهان فاصله دارد، اما اين موضوع به اين معني نيست که آن را ناديده بگيريم. همواره اعلام کرده ‌ام که بار بيماري‌ ها تلنبار نديدن‌هاي ديروز ما است. اگر در گذشته، امروز را ديده بوديم به سياه چاله‌ هاي بيماري‌ هاي غير واگير نمي ‌افتاديم. 
 
اگر جامعه شادمان‌ تري داشته باشيم، سرطان کمتري خواهيم داشت
 
دکتر نمکي با بيان اينکه آموزش، اولين گام پيشگيري از سرطان است، عنوان کرد: ما بايد به مردم، تغيير شيوه زندگي، ورزش مداوم، داشتن تحرک بدني کافي، پرهيز از رژيم غذايي نادرست که امروزه فست فود يکي از مشکلات فرهنگي ما در تغذيه محسوب مي شود و کاهش استرس ‌ها را آموزش دهيم. در عين حال اگر جامعه شادمان‌ تري داشته باشيم، سرطان کمتري خواهيم داشت. بارها از صداوسيما درخواست کرده ايم که جو اجتماعي را شادتر کرده و در پخش برنامه ها و سريال ها دقت بيشتري کند. ما در رشته ايمونولوژي، استرس را در سرطان‌ زايي، ام المرض مي‌ دانيم، چراکه استرس هاي طولاني، نقص ايمني ايجاد کرده و سلول هاي سرکوب گر را متوقف مي کنند. بنابراين با روحيه‌ اي شاد مي ‌توانيم به درمان بيماران هم کمک کنيم. بايد به شاد زيستن مردم کمک کنيم، بنابراين رسيدن به مقوله مهم بهداشت روان از عوامل موثر پيشگيري است.
 
واکسن HPV به برنامه واکسيناسيون ملي مي‌ آيد
 
سرپرست وزارت بهداشت با بيان اينکه ما واکسن HPV را وارد پروتکل واکسيناسيون خواهيم کرد، يادآور شد: در اين زمينه رييس انسيتو پاستور اعلام کرد که در ساخت واکسن HPV با کمک بخش خصوصي کار را پيش مي ‌بريم تا بتوانيم آن را با قيمت ارزان ‌تر توليد کرده و گروه‌ هاي هدف را عليه HPV واکسينه کنيم.
دکتر نمکي بيان کرد: همچنين در زمينه تشخيص بيماري‌ ها هم از تمام بخش پژوهش کشور درخواست کرده ايم که به سمت تشخيص زودرس حرکت کنيم؛ چراکه اگر در مراحل اوليه بيماري، تومور را تشخيص دهيم مي‌ توانيم عمر طولاني را براي بيمار تضمين کنيم. در عين حال در حوزه درمان هم بايد به سمت شيوه‌ هاي مدرن برويم. هر چند که شيوه‌ هاي مدرن گرانقيمت هستند، اما اگر بتوانيم به شيوه مدرن، اقدامات درماني را انجام دهيم به مراتب عوارضي که براي بيمار ايجاد مي ‌شود، کمتر خواهد بود. البته استفاده از داروها و درمان ‌هاي مدرن بايد به شکلي باشد که مافياي تبليغاتي دارو نتوانند هزينه ‌هاي سنگيني را به کشور تحميل کنند. بلکه داروهاي موثر را به پروتکل درماني کشور اضافه کرده و بيمه‌ ها را مکلف به تبعيت از آنها کنيم.
سرپرست وزارت بهداشت در پايان تاکيد کرد: نقش خيّرين و سازمان‌هاي مردم نهاد در حوزه پيشگيري و درمان سرطان موثر است. از طرفي ما هم بايد راه را براي خيّرين باز کنيم. يکي از خطاهاي استراتژيک ما اين است که به عنوان دولت مي ‌خواهيم تمام اقدامات را خودمان انجام دهيم، اما اقدامات متعددي به بهترين نحو، از سوي خيّرين در کشور شکل گرفته و ما بايد آنها را تشويق کنيم که در کنار دولت به عرصه بيايند و براي کاهش آلام بيماران گام بردارند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif