دکتر محمد فصیحی دستجردی، محقق طب ایرانی اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلامانه

با این روغن گونه‌هایتان را برجسته کنید

مرضیه نوروزی: توجه به زیبایی و حفظ آن این روزها بیشتر از پیش مورد توجه است و اکثر ما به دنبال راه‌هایی برای به تعویق انداختن چین و چروک صورت و پیشگیری از پیری زودرس پوستمان هستیم. حال این روش‌ها می‌تواند به کمک جراحی‌های زیبایی باشد یا توصیه‌های متخصصان طب سنتی.
اگر شما هم مدتی است که به فکر اقدامات زیبایی برای صورتتان هستید ولی آمادگی لازم برای لیفت چهره یا جراحی زیبایی صورت ندارید و می‌خواهید با روش‌های طبیعی از شر خطوط عمیق و چین و چروک صورتتان رها شوید یا بخشی از نواحی آن را حجیم‌تر کنید، بهتر است از دهه سوم زندگی‌، مواد غذایی با طبع گرم و تر بخورید. اما دلیل این توصیه چیست؟!
 
به گفته دکتر محمد فصیحی دستجردی، محقق طب ایرانی اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه»، در برهه زمانی حدود 35 تا 50 سالگی، مزاج بیشترین میزان سرد و خشکی را پیدا می‌کند. این گرایش مزاج به سمت سردی، معمولا در زنان بعد از سن 35 سالگی و آقایان 40 سالگی رخ می‌دهد و هر چه میزان سرد و خشکی مزاج افزایش پیدا می‌کند، چین و چروک‌ و خطوط روی پوست بیشتر ظاهر می‌شود و حجم چربی صورت کاهش پیدا می‌کند.
 
وی از راهکارهای موثر برای پیشگیری از پیری زودرس پوست در این سنین و کاهش حجم چربی را مصرف خوراکی‌هایی با طعم گرم و تر دانست و گفت: «با توجه به اینکه در طب سنتی، درمان بر اساس مزاج‌ صورت می‌گیرد، یکی از راهکارهای پیشگیری از کاهش حجم چربی صورت و پیری زودرس، مصرف موادغذایی و میوه و سبزیجات با طبع گرم و تر است. مثلا در وعده صبحانه بهترین جایگزین برای نان و پنیر، عسل، ارده و شیره هستند و در تهیه و پخت و پز غذاها هم بهتر است از روغن زیتون استفاده شود. از آنجا هم که میوه‌های ترش، طبع سرد و خشک دارند، هر چه تمایل به مصرف آنها بیشتر باشد، پوست خشک می‌شود. از همین رو، مصرف میوه‌هایی با طبع گرم و تر مثل انبه، گلابی، خرمالو و به‌خصوص سیب باعث می‌شود پوست لطافت پیدا کند.»
 
دکتر فصیحی همچنین با تاکید بر فواید میوه «به» بر سلامتی پوست توضیح داد: «یکی دیگر از بهترین میوه‌هایی که توصیه می‌شود حتما بین سنین 35 تا 50 سالگی مصرف شود، میوه «به» است. «به» را می‌توان به اشکال مختلف خام، شربت (به یا به‌لیمو)، مربا، خورش به و از همه مهم‌تر دمنوش مصرف کرد. خوشبختانه امروزه هم استفاده از این دمنوش خیلی رایج است که تاثیر فوق‌العاده‌ای روی پوست دارد.»
 
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه ماساژ هم باعث می‌شود رطوبت و بافت چربی زیر پوستی بهتر حفظ شود، ادامه داد: «راهکار دیگر برای پیشگیری روغن‌مالی بدن است. بنابراین اگر فردی می‌خواهد پیری زودرس پوست و کاهش چربی زیرپوستی را به تعویق بیندازد، در کنار مصرف مواد غذایی گرم و تر، باید روزانه پوست صورت را با روغن‌های گرم و تر ماساژ بدهد تا روغن جذب پوست شود.»
 
البته این روغن باید برای دو ساعت روی پوستتان بماند تا تاثیر بهتری داشته باشد. روغن زیتون، بادام شیرین، روغن آرگان، روغن شترمرغ و کرم خراطین جزء روغن‌هایی هستند که طبع گرم و تر دارند و ماساژ آرام پوست با آنها به نشاط و شادابی پوست کمک کرده و باعث می‌شود رطوبت و بافت چربی زیر پوستی بهتر حفظ شود. به گفته دکتر فصیحی، در بین روغن‌های با طبع گرم و تر، روغن شترمرغ و خراطین بیشترین اثردهی را در حفظ بافت مایع میان‌بافتی پوست دارند و با حفظ رطوبت بیشتر، از میزان خشکی و چین و چروک پوست کاسته می‌شود.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif