افکار منجر به خودکشی با اسکن مغز قابل تشخیص است

محققان پس از کشف افزایش یک ماده شیمیایی در مغز افرادی که قصد خودکشی داشتند، اعلام کردند افکار خودکشی در مغز قابل تشخیص است.
به گزارش سلامانه به نقل از خبرگزاری ایرنا از روزنامه تایمز، محققان دانشگاه ییل در آمریکا در جریان یک مطالعه با مقایسه اسکن مغز ده‌ها فردی که در معرض خطر خودکشی قرار دارند با افرادی که از لحاظ حالات خلقی در وضعیت سالم قرار دارند، متوجه شدند که تولید یک ماده شیمیایی به نامmGluR5  در مغز افرادی که افکار خودکشی در سر داشتند، افزایش داشت.
mGluR5  ماده‌ای است که به تعامل سلول‌های مغزی کمک می‌کند اما با ابتلا به اضطراب، اختلالات خلقی و افسردگی نیز ارتباط دارد.
محققان معتقدند که از افزایش mGluR5 می‌توان برای غربالگری افرادی که در معرض بیشترین خطر ابتلا به خودکشی قرار دارند مانند افرادی که دچار یک سانحه جدی یا حمله می‌شوند، استفاده کرد.
بر اساس این گزارش، احتمال ابتلا به خودکشی در افراد مبتلا به اختلال استرسی بعد از حادثه(PTSD) ، 15 برابر بیشتر است؛ این در حالی است که برخی مطالعات نشان می‌دهند از هر چهار نفری که مورد تجاوز جنسی واقع شده‌اند یک نفر تلاش کرده است که به زندگی خود پایان دهد.
محققان همچنین معتقدند که با پایین آوردن میزان تولید این ماده شیمیایی می‌توان به پیشگیری از بروز افکار یا تلاش برای خودکشی کمک کرد.
دکتر مارگارت داویس که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، می‌گوید: اختلال استرسی پس از سانحه یک عامل خطرساز مهم برای بروز افکار خودکشی، تلاش برای ارتکاب به آن و مرگ ناشی از خودکشی است. اما به رغم آگاهی‌ها نسبت به این خطر، شناخت اندکی در زمینه بیولوژی زمینه‌ساز خودکشی در اختلال استرسی بعد از سانحه وجود دارد.
وی افزود: اما در این مطالعه متوجه شدیم که افزایش تولید mGluR5 با بروز افکار خودکشی ارتباط دارد.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif