وضعیت تامین شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی در سال ۹۸

مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، وضعیت تامین و توزیع شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی در سال 98 را تشریح کرد. 

به گزارش سلامانه، دکتر مهناز خانوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت تامین شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی در سال ۹۸، گفت: به طور کلی دو دسته شیر خشک داریم؛ یک دسته شیرخشک‌هایی که یارانه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، اما ارز رسمی دریافت می‌کنند و دسته دوم شیر خشک‌هایی هستند که هم ارز رسمی دریافت می‌کنند و هم یارانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. 

وی با بیان اینکه در کشور شیر خشک‌های متابولیک هم یارانه دریافت می‌کنند و هم ارز رسمی، افزود: وضعیت توزیع این شیر خشک‌ها در سامانه حامی سازمان غذا و دارو ثبت می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های ما، هیچ گونه مشکلی در زمینه تامین شیر خشک‌های متابولیک تا پایان سال ۹۸ وجود ندارد. 

خانوی با بیان اینکه ذخایر شیرخشک‌های متابولیک در کشور کافی است، ادامه داد: البته برخی از این شیرخشک‌ها بین چهار تا شش ماه اعتبار و تاریخ انقضا داشته و امکان ذخیره سازی‌شان وجود ندارد. برای این نوع از شیرخشک‌های متابولیک اقدامات مالی انجام و به شرکت‌های تولیدکننده ثبت سفارش شده و تولیدشان شروع شده است. بنابراین اگر مشکل عمده‌ای از نظر بین‌المللی نداشته باشیم، طبق برنامه‌ریزی‌ها با مشکلی مواجه نشده و کمبودی نخواهیم داشت.
چالش شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی

وی به یکی از چالش‌های حوزه شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی اشاره و اظهار کرد: مساله‌ای که ممکن است در این حوزه ایجاد شود، این است که گاهی اوقات برند خاصی دچار کمبود شده و برند دیگری را جایگزینش می‌کنیم. حال از آنجایی که بیماران مخاطب ما در این زمینه نوزادان هستند، ممکن است به طعم خاصی عادت کنند. حال چالشی که ایجاد می‌شود این است که خانواده‌ها می‌گویند فقط و فقط همین طعم و برند را می‌خواهیم.

خانوی تاکید کرد: این درحالیست که ما تضمین می‌کنیم که از نظر سلامتی، برندهایی از شیر خشک‌های متابولیک که در کشور وجود دارند، هیچ مشکلی نخواهند داشت، اما در زمینه رضایت ۱۰۰ درصدی خانواده‌ها برای طعم و برند، ممکن است دچار مشکل شویم. 

کاهش 40درصدی مصرف شیرخشک‌ها با راه‌اندازی سامانه حامی
مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت‌هایش درباره نحوه کنترل توزیع و مصرف فراوردهها و شیر خشک‌های متابولیک، گفت: از زمانیکه سامانه حامی ایجاد شد و شیرخشک‌های متابولیک وارد آن شدند، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آن‌ها را شاهد بودیم؛ به طوریکه میزان مصرف از حدود ۱۰۰ هزار قوطی در ماه در سال ۱۳۹۴، به حدود ۶۶ هزار قوطی در ماه در سال ۱۳۹۷ رسیدیم. این درحالیست که نرخ افزایش بیمار هم در حوزه شیرهای متابولیک و هم در زمینه شیرهای رژیمی داشته‌ایم. 
10هزار بیمار، مصرف کننده شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی

خانوی ادامه داد: در حال حاضر مجموعا حدود ۱۰ هزار بیمار داریم که پنج هزار نفرشان از شیرخشک‌های متابولیک و پنج هزار نفر هم از شیرهای رژیمی استفاده می‌کنند. این تعداد بیمار ۳۰ هزار قوطی شیر خشک متابولیک و ۳۰ هزار قوطی هم شیر خشک رژیمی مصرف می‌کنند. عمده مصرف کنندگان این شیرخشک‌ها نیز بیماران PKU هستند.
تحویل درب منزل شیرخشک‌های متابولیک

وی درباره هزینه این فراورده‌ها برای بیماران، گفت: تقریبا بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت فراورده‌های متابولیک را ما به صورت یارانه‌ای پوشش می‌دهیم و شیر خشکی که برای ما قوطی ۳۴ تا ۳۵ یورو در می‌آید، با قیمت کمتر از ۱۰ هزار تومان به دست بیمار می‌رسانیم. در عین حال شیر خشک‌های متابولیک را درب منزل بیماران تحویل می‌دهیم. شیرخشک‌های رژیمی هم به داروخانه‌های منتخب ارسال می‌شود و بیماران از این داروخانه‌ها آن را تهیه می‌کنند. 
جلوگیری از قاچاق معکوس شیرخشک‌ها

خانوی با بیان اینکه البته دسته‌ای از شیرخشک‌های رژیمی، یارانه‌ای نیستند، اما ارز رسمی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و به همین دلیل اهمیت دارند، افزود: در این دسته از شیر خشک‌ها در شهریور و مهر سال ۱۳۹۷ با کمبود مواجه شدیم؛ چرا که نظارتی بر روی فروش این شیرخشک‌ها نبود و به همین دلیل دچار کمبود شدند. بر همین اساس از مهر ماه سال ۹۷ سازمان غذا و دارو در زمینه توزیع‌شان مداخله کرد تا قاچاق معکوس ایجاد نشود. 
کدام شیرخشک‌ها نیازی به نسخه پزشک ندارند

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دسته از شیر خشک‌های رژیمی در سامانه‌ای به نام HIX ثبت شده‌اند، گفت: بر این اساس همه داروخانه‌ها با دریافت نام، مشخصات و کد ملی بیماران و ثبت آنها در سامانه HIX این فراورده‌ها را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. این دسته از شیرخشک‌های رژیمی فعلا نیازی به نسخه پزشک ندارند. با این اقدام، خوشبختانه گزارشی از کمبود این شیرخشک‌های رژیمی نداشتیم.

وی ادامه داد: در عین حال با واردکنندگان و تولیدکنندگان این فراورده‌ها جلساتی داشته‌ایم و به ما برنامه تولید و واردات داده‌اند. به نظر می‌آید در زمینه تامین این شیر خشک‌ها در سال ۱۳۹۸ مشکلی نخواهیم داشت.

خانوی در زمینه وضعیت تولید شیرخشک‌های کتابولیک و رژیمی در کشور نیز گفت: در حوزه شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی که در سامانه حامی ثبت شده‌اند که عمدتا برای بیماران حاد استفاده می‌شوند، وارداتی هستند اما در حوزه شیرخشک‌های رژیمی غیر یارانه‌ای تعدادی تولید داخل و تعدادی وارداتی هستند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif