6 میلیون ایرانی کارت اهدای عضو دارند

سلامانه - ایرنا - عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به استقبال مردم برای دریافت کارت اهدای عضو اشاره کرد و گفت: تاکنون نزدیک به 6 میلیون نفر این کارت را دریافت کردند. 

علی نوبخت در مراسم بزرگداشت روز اهدای عضو بدن در سالن همایش بیمارستان سینا افزود: این تعداد از استان های مختلف کشور بوده که آمادگی خود را برای اهدای عضو اعلام کردند.
وی با اشاره به اینکه دریافت کارت اهدای عضو در حال افزایش است، گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان در حال تلاش برای افزایش تعداد اعضا است.

نوبخت با اشاره به اینکه تاکنون 7 هزار و 264 مورد مرگ مغزی عضو اهدا کردند، گفت: تاکنون حدود 50 هزار بیمار با دریافت پیوند عضو از مرگ نجات یافتند.
وی افزود: مجموع پیوندهای عضو شامل 11 هزار و 787 مورد کلیه، 6 هزار و 338 مورد کبد، یک هزار و 172 مورد قلب، 157 مورد ریه، 293 مورد لوزالمعده و 52 مورد روده انجام شده است.
وی ادامه داد: ایران در حوزه پیوند اعضا در منطقه پیشرو است و با داشتن متخصصان مجرب ایرانی، در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن داریم.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به خدمات ارزشمند دکتر غلامرضا پورمند، چهره ماندگار کشور اشاره کرد و گفت: پورمند چندین سال در بخش های علمی، پژوهشی و اجرایی فعالیت داشته و منشا خدمات بزرگی بوده است.

*** اهدای عضو نمونه بارز از خودگذشتگی است 
همچنین ایرج فاضل، مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیوند اعضا را نمونه بارز ایثار و از خودگذشتگی دانست و گفت: هم تیم پزشکی و هم خانواده با ایثار و از خودگذشتگی این کار بزرگ را انجام می دهند.
وی اظهار داشت: پیوند اعضا در ایران با کلیه آغاز شد و پیوندهای اعضای دیگری از جمله کبد و ریه نیز در کشور در حال انجام است، پیوندهای احشایی از پیوندهای مهم هستند که در ایران انجام می شود.
در این مراسم از زحمات چندین ساله دکتر غلامرضا پورمند در زمینه پیوند اعضا و فعالیت های پژوهشی و اجرایی تقدیر شد.
همچنین دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی در پیامی به این همایش از فعالیت چندین ساله دکتر غلامرضا پورمند تقدیر و تجلیل کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif