جذام قدیمی ترین بیماری عفونی جهان

سلامانه : مطالعات دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در آمریکا نشان می دهد باکتری جذام از 10 میلیون سال قبل وجود داشته و اجداد دور انسان ها را نیز مبتلا کرده است.

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، بیماری جذام در طول تاریخ همواره مردم را مبتلا کرده است.نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد این بیماری قدیمی ترین بیماری عفونی در انسان است و ریشه های آن به میلیون ها سال قبل باز می گردد.

یکی از دانشمندان مرکز سرطان آندرسون در دانشگاه تگزاس دریافته است دو باکتری که منجر به ابتلا به بیماری جذام می شوند حدود 10 میلیون سال قدمت دارد و پیشینیان ما نیز از این بیماری رنج می برده اند.

در سال 2008 میلادی محققان باکتری جدید جذام را به نام Mycobacterium lepromatosis کشف کردند و از آن زمان تا کنون 20 ژن مختلف از این باکتری را مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار داده اند.

این بیماری یکی از بیماری های واگیردار و عفونی مزمن است که از طریق دستگاه تنفسی فوقانی و پوست منتقل می شود و عمدتا پوست و اعصاب محیطی را درگیر می کند. در صورت عدم درمان این بیماری می تواند به معلولیت و حتی مرگ منجر شود. 

این بیماری گاهی از پدر و مادر به کودکان آنها و از بیماران، به همسایگان آنان انتقال می یابد و با وضعیت نامطلوب مسکن و تغذیه نیز مرتبط است. هنوز هم سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می شوند.

محققان امیدوارند بتوانند در آینده به روش های درمانی برای این بیماری دست یابند.

شرح کامل این تحقیق در نشریه PLOS Neglected Tropical Diseases منتشر شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.