هشدار؛ سکته مغزی و مرگ در کمین مصرف کنندگان ریتالین

سلامانه: معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو درباره مصرف ریتالین در دوران امتحانات و عوارض هولناک و مرگبار آن توضیح داد.

 آزاده ناظری معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو درباره مصرف ریتالین در دوران امتحانات اظهار کرد: متیل فنیدیت با نام تجاری ریتالین یک محرک سیستم اعصاب مرکزی است که به عنوان بخشی از برنامه درمان برای کنترل علائم اختلال بیش فعالی یا کمبود توجه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: امروزه (ریتالین) برای افزایش کارآیی مغز،کاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد سوء مصرف قرار می گیرد و قبلا دانشجویان به هنگام امتحانات برای حفظ هشیاری مقادیر قابل توجهی قهوه می‌نوشیدند یا قرص های کافئین مصرف می کردند، اما متاسفانه امروزه بسیاری برای سرحال نگه داشتن خود و جلوگیری از خواب آلودگی ریتالین مصرف می کنند.

عوارض مصرف خودسرانه ریتالین در شب امتحان

معاون امور دارویی افزود: مصرف ریتالین در کسانی که به آن وابسته شده اند گاهی تا 20 عدد در روز هم می‌رسد، مصرف خودسرانه ریتالینهمچنین باعث بروز عوارض عصبی مثل بیقراری های شدید می شود و باید دانست که ترک کردن این دارو بسیار پیچیده است.

وی ادامه داد: تغییرات ضربان قلب و فشار خون، تهوع، استفراغ جوشهای پوستی و خارش پوست، کاهش وزن دردهای شکمی و مشکلات معده بروز حالتهای روان پریشانی و علائم وابستگی به ریتالین و بروز  افسردگی بعد از قطع مصرف است مقادیر بالای مصرف، حتی می تواند عوارض شبیه عوارض شیشه مثل احساس حرکت و جنبش حشرات زیر پوست، بروز حالت‌های پارانوئید، پرش عضلات، تشنج در پی داشته است و منجر به سکته مغزی شود همچنین چند مورد مرگ ناشی از مصرف بالای این دارو گزارش شده است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif