نویسنده: هادی بهزاد، کارشناس ارشد شنوایی شناسی

اهمیت غربالگری شنوایی در نوزادان

سلامانه: نوزادان ازبدو تولد آماده شنیدن صداهای والدین و محیط اطراف خود هستند. نوزادان مبتلا به افت شنوایی نیزهمانند نوزادان با شنوایی طبیعی، باید به یک محیط مهیج ومحرک زبانی دسترسی سریع داشته باشند. تشخیص زودهنگام افت شنوایی پس ازتولد بسیارمهم است و به خانواده ها این امکان را می دهد تا با همکاری متخصصان درمانی بهترین روش را برای کمک به فرزندانشان در یادگیری زبان وجلوگیری از تاخیر در پیشرفت ارتباطی و اجتماعی تعیین کنند. آیا می دانید که :
شروع شنیدن از زمان جنینی !
شنیدن از دوران جنینی (هفته 28 جنینی)  شروع می‌شود و درزمان تولد، سیستم شنوایی نوزاد کامل است. سلامت سیستم شنوایی از بدو تولد، اولین گام برای درک ورشد زبان و گفتار محسوب می‌شود زیرا شنوایی و زبان دو موضوع وابسته به هم است.
دوران طلایی تجربه های شنیداری
 تجربه های شنیداری به خصوص تا قبل از سه سالگی، اهمیت حیاتی دارد زیرا این دوره زمان طلایی برای یادگیری زبان و گفتاراست. نوزادانی که با آسیب شنوایی متولد می شوند، از ارتباط با جهان صدا محروم می شوند و به تبع آن رشد زبان و گفتار آن ها با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهد شد. آسیب شنوایی یک نقص پنهان است که بر عواملی ازجمله مهارت های ارتباطی اجتماعی، آموزشی، فردی، اقتصادی وکیفیت زندگی فرد تأثیرمی گذارد.
 لذا به منظورجلوگیری از آثار کم شنوایی بر تمامی جنبه های رشدی و تکاملی کودک نیازمند شناسایی زودهنگام این عارضه هستیم.
شیوع 7 درصدی کم شنوایی
با توجه به تحقیقات انجام شده، شیوع کم شنوایی های مادرزادی در جوامع در حال توسعه، 4 تا 5 در1000 تولد تخمین زده می‌شود که این میزان در نوزادان با فاکتورهای خطر به 6 تا 7 درصد می‌رسد.
تست غربالگری شنوایی نوزادان، روشی مطمئن برای تشخیص زودهنگام آسیب شنوایی درنوزادان و کودکان است. هدف دیگر غربالگری ، شناسایی آسیب شنوایی درنوزادان دارای فاکتورهای خطرمانند نسبت فامیلی، زردی و... و همچنین بررسی تعیین درصد شیوع این عارضه است.
عوامل خطری که ممکن است سیستم شنوایی را تحت تأثیر قراردهد، شامل 3 دسته می شود:
*  مشکلات پیش از تولد مانند ازدواج های فامیلی، سابقه کم شنوایی در خویشاوندان، سابقه بیماری های مادر حین بارداری مثل سرخجه و...
*   مشکلات حین تولد مانند تروما، هایپوکسی، استنشاق مایع آمنیوتیک و ...
*  مشکلات پس از تولد مانند نارس بودن نوزاد، وزن کمتر از 1500 گرم هنگام تولد، استفاده ازداروهای سمی برای سیستم شنوایی و تعادل، بستری در NICU بیشتر از دو روز، عفونت های ویروسی و باکتریایی، کم شنوایی های دیر آغاز و پیش رونده و...
غربالگری شنوایی برای همه نوزادان، دربیمارستان انجام می شود. تست TOAE وضعیت سلول های مویی خارجی درحلزون گوش و AABR وضعیت عصب شنوایی  را به صورت غیر تهاجمی ارزیابی می‌کند.
پیگیری سلامت شنوایی تا 3 سالگی
توجه به این نکته ضروری است که پیگیری ارزیابی سلامت شنوایی تا سه سالگی برای همه کودکان توصیه شده است. به ویژه کودکانی که درآزمون اولیه رد شده و کودکانی که دارای فاکتورهای خطرساز هستند، باید درزمان تعیین شده توسط غربالگر، برای پایش وضعیت شنوایی وانجام آزمون های تخصصی مراجعه کنند. ذکر این نکته اهمیت دارد که حتی برای نوزادانی که در بدو تولد در آزمون اولیه قبول شده اند، به دلیل احتمال ابتلا به بیماری ها و عفونت های پس از تولد مانند اوتیت های ترشحی، اوریون و... پایش وضعیت شنوایی تا سن سه سالگی دوباره توصیه می شود.
در کودکان شش ماه تا دو سال بدون سابقه کم شنوایی، شایع ترین بیماری، اوتیت سروز (ترشحی) است که غالبا به دلیل زاویه شیر خوردن کودک یا بزرگی آدنوئید ایجاد 
می شود. در صورت مشاهده علایمی مانند تردید در کم شدن شنوایی کودک، خرخر کردن هنگام خواب و درد درناحیه گوش، مراجعه به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی یا اطفال الزامی است.

توجه به این نکته ضروری است که پیگیری ارزیابی سلامت شنوایی تا ۳ سالگی برای همه کودکان توصیه شده است.

** هادی بهزاد، کارشناس ارشد شنوایی شناسی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif