نتایج پژوهشی درباره ماهیان دریای خزر نشان داد

مصرف گونه‌های آلوده ماهی توصیه نمی‌شود

غلظت سم جیوه در ماهی Alosa spp در طول سواحل جنوبی دریای خزر، در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری و علوم پزشکی سبزوار بررسی شد.

به گزارش سلامانه ایسنا، دکتر حسن ملوندی، عضو هیئت علمی عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه حکیم سبزواری در شرح این پژوهش گفت: مصرف ماهی به دلیل وجود امگا ۳، ویتامین‌هایی از قبیل D ، B 12 و نقش آن در بهبود بیماری‌ها توصیه شده است، اما در مقابل به دلیل اینکه یکی از راه‌های اصلی ورود برخی از عناصر سمی به بدن، مصرف ماهی است، مصرف گونه‌های آلوده توصیه نمی‌شود. بنابراین برای استفاده از انواع ماهی‌ها تناقضات واضحی از جنبه فواید و مضرات آن وجود دارد. با توجه به اهمیت سلامت انسان، لازم است تا خطرهای احتمالی آلاینده‌ها از طریق مصرف ماهی به طور علمی و جامع مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: بنابراین با توجه به اهمیت سلامت ماهی‌ها برای مصرف‌کنندگان و به‌ویژه افراد حساس (کودکان و زنان باردار)، در این تحقیق میزان غلظت عنصر سمی جیوه در بافت عضله ماهی Alosa spp . در طول سواحل جنوبی دریای خزر، میزان جذب روزانه و هفتگی عنصر جیوه و همچنین میزان مجاز مصرف این گونه ماهی‌ها، ارزیابی خطرات سلامتی بالقوه (غذایی) برای انسان مورد بررسی قرار گرفته است.

طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج حاصل از این پژوهش در مقاله تحت عنوان "ارزیابی خطر بالقوه سلامت انسان به علت قرار گرفتن در معرض جیوه از طریق مصرف ماهی از گونه Alosa spp از دریای خزر جنوبی" در مجله Marine Pollution Bulletin از انتشارات ELSEVIER چاپ شده است. بر اساس رده‌بندی تامسون رویترز این مجله جز ۱۰ مجله برتر دنیا در این زمینه تحقیقاتی است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif