دکتر علی باغبانیان، روانپزشک در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه»

اضطراب مزمن نتيجه دروغگويی است

سلامانه - مرضیه نوروزی: همه ما طی روز با افراد دروغگو روبرو مي‌شويم؛ دوستان يا همكارانی كه از شجاعت‌های خود داستان‌ها مي‌گويند يا درباره ماجراهايي كه در زندگي گذشته برايشان پيش آمده، روايت‌هاي پر از مبالغه برايمان تعريف مي‌كنند. در اين ميان نيز افرادي هستند كه بدون دليل خاصي، از صبح تا شب درباره تمام مسايل به دروغ پناه مي‌آورند تا حدي كه ما به عنوان فرد شنونده، شخصيت شخص دروغگو را همچون يك بيمار مي‌پنداریم. اما چرا دروغ؟!

دکتر علی باغبانیان، روانپزشک  و استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران  در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» درباره اینکه چرا بزرگسالان دروغ می‌گویند، گفت: «شايع‌ترين علت دروغگويي در بزرگسالان، فرار از تنبيه براي تخلف انجام‌شده يا رسيدن به اهداف، منفعت و سود است. البته در مواردي هم براي جلب‌توجه و مطرح‌شدن اقدام به اين كار مي‌كنند.»

وی در ادامه افزود: «درحقيقت فرد دروغگو با دروغ گفتن ضعف‌هاي خود را مي‌پوشاند و شنونده را گمراه مي‌كند و خود را از تنبيه نجات مي‌دهد. درحالي كه دروغگويي در كودكان علاوه بر اين مسايل، وجهه ديگري دارد، معمولا آنها بدون اينكه معنا و مفهوم دروغ را بدانند، فقط به دليل ترس و فرار از تنبيه كار خطايي كه انجام داده‌اند، به دروغ گفتن متوسل مي‌شوند. درواقع اين افراد مي‌خواهند با گفتن دروغ، بدون هيچ تلاشي به هدف خود كه شايد رسيدن به پول، سمت و... باشد، برسند. در اين موارد، حديث «دروغ، كليد هر شري است» در مورد آنها مصداق پيدا مي‌كند زيرا دروغ را راهگشاي مسايل و مشكلات مي‌دانند.»

دکتر باغبانیان با تاکید بر اینکه دروغگویی با اضطراب مزمن همراه است، یادآور شد: «معمولا بيشتر كساني كه براي رسيدن به خواسته‌هايشان، دروغ مي‌گويند، هميشه نگرانند كه مبادا حقيقت ماجرا فاش شود. اين مساله به مرور زمان باعث بروز اضطراب مزمن در آنها مي‌شود و به‌تدريج در پي اضطراب، دلشوره و نگراني مزمن با علايمي مانند خشكي دهان و تكرر ادرار نيز بروز مي‌كنند. اين علايم بيشتر در كساني كه به اصطلاح «آماتور» هستند، ديده مي‌شود.»

وی در ادامه با توضیح اینکه با گذشت زمان و تداوم در كتمان حقايق و دروغگويي، علايم ذكرشده كمرنگ‌تر خواهند شد، گفت: «به مرور زمان به نوعي فرد با اضطراب ناشي از دروغگويي كنار مي‌آيد و دروغگويان حرفه‌اي تقريبا بدون هيچ دغدغه و بروز علايمي، به دروغ گفتن متوسل مي‌شوند. ضمن اینکه بیشتر اين افراد هم داراي شخصيتي دوگانه‌ و روحيه‌اي نفاق‌جو هستند و روابط اجتماعي محدودي با دوستان و آشنايان دارند.»

باغبانیان در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا دروغ گفتن به استعداد يا خلاقيت نياز ندارد، گفت: «درواقع هر فردي در مواجهه با هر مشكلي مي‌تواند راه‌حل‌هاي متفاوتي به كار گيرد كه در اين ميان افراد منفعت‌طلب و سودجو، به دروغ كه درحقيقت سخت‌ترين روش براي رسيدن به اهداف و حل مشكلات است، پناه مي‌برند، غافل از اينكه براي فاش نشدن دروغ‌هايشان بايد دروغ‌هاي بزرگ‌تر ديگري را هم بيان كنند.»

 

 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif