دكتر محمدرضا كاظمی، فوق تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان

با نقش بازی كردن مهارت‌های لازم را به کودکتان ياد دهيد

مرضیه نوروزی - سلامانه: یکی از کاربران «سلامانه» پرسیده‌اند: «دختری 11 ساله و بيش‌فعال دارم. پزشك اي‌کيو او را «مرزی» تخمين زده است. دخترم در خانه زياد صحبت می‌کند اما رفتار اجتماعی در مدرسه و جاهای ديگر را بلد نيست. خيلي تلاش مي‌کنم ياد بگيرد، ولي میگويد خجالت میکشم. اين مساله من را عذاب میدهد. لطفا راهنمايیام ‌کنيد.»

دكتر محمدرضا كاظمی، فوق تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان، عضو هيات علمی دانشگاه در گفتگو با پایگاه خبری «سلامانه» به این پرسش پاسخ داد.

با نقش بازی كردن مهارت‌های لازم را به کودکتان ياد دهيد 
معمولا كودكان بيش‌فعال، پرحرف و پر جنب و جوش هستند و نسبت به ساير كودكان تمركز كمتری دارند. جايی بند نمی‌شوند و ميان حرف ديگران می‌پرند. البته همه علايم در يك كودك بيش‌فعال بروز نمی‌کند و ممكن است فقط تعدادی از آنها در او ديده شود. اما اينكه پزشك با گرفتن تست هوش، هوش دخترتان را مرزی تخمين زده‌‌اند، با مشكل بيش‌فعالي متفاوت است و نبايد اين مساله را به بيش‌فعالي كودك ربط دهيد.
اگر هوش كودكي پايين باشد، قطعا قدرت یادگیری‌اش كاهش می‌یابد. بيش‌فعالي هم به دليل ايجاد اختلال در تمركز باعث كاهش یادگیری می‌شود درنتيجه كودك در یادگیری برخی مهارت‌ها از جمله مهارت‌های اجتماعي با مشكل مواجه خواهد شد بنابراين بايد اين شرايط را درك كنيد و انتظارات غيرمعقول و بيش‌ازحد توان از فرزندتان نداشته باشيد.
انتظار شما بايد متناسب با سن و هوش کودکتان باشد. مشكل بيش‌فعالي‌ را مي‌توان با درمان دارویی و غيردارويی كنترل كرد تا علاوه بر كنترل بيماری، سطح یادگیری كودك هم افزايش يابد. علاوه بر پيگيری اقدام‌های درمانی، مهارت‌های اجتماعي را به كودكتان ياد دهيد و او را تشويق كنيد بيشتر در جمع دوستان و آشنايان باشد تا مشكل كم‌رويی و خجالتی بودنش هم حل ‌شود.
به او فرصت و اجازه صحبت در جمع‌های خانوادگي بدهيد و بگذاريد خودش در پيداكردن دوست پيشقدم شود و با آنها ارتباط برقرار كند. اگر در هر كدام از اين مراحل دچار اشتباه يا اشكالی شد، حتما آن را گوشزد كنيد يا با نقش بازی كردن (نمايش)، مهارت‌های لازم را به او ياد دهيد تا به نوعی متوجه اشكال‌ها شود و آنها را برطرف كند. سعی كنيد سطح مهارت‌های اجتماعي‌ دخترتان را ارتقا دهيد تا در آينده مشكلات كمتری در اجتماع داشته باشد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif