تغذیه صحیح، خواب خوب/گفت‌وگوی اختصاصی «سلامانه» با مرضیه سعدی، کارشناس ارشد تغذیه

سلامانه: برخی موادشیمیایی طبیعی بدن موجب به وجود آمدن خواب می‌شوند كه البته در این میان رژیم غذایی مناسب نیز نقش مهمی ایفا می‌كند. مرضیه سعدی، کارشناس ارشد تغذیه در گفتگویی با پایگاه خبری سلامانه به 6 مورد که روی خواب اثر می‌گذارد، اشاره کرده است. بنابراین اگر خواهان یک خواب  راحت و پرآرامش هستید توصیه می‌شود به نکته‌هایی که این کارشناس بیان کرده است توجه کنید و آن را بخوانید؛

۱)  پرخوری و كم خوری موجب ایجاد اختلال در خواب  می‌شود
خوردن یك غذای سبك قبل از خواب به بهتر شدن خواب كمك می‌كنددرحالی كه پرخوری سبب اختلال در سیستم هضم و در نتیجه بی‌خوابی می‌شود.
۲) كافئین نیز در خواب اختلال ایجاد می‌كند
هر نوع غذا و نوشیدنی‌ای كه دارای كافئین است سبب بی‌خوابی می‌شود. مثل قهوه، كوكاكولا و شكلات. البته در افراد مختلف، تأثیر آن متفاوت است.
۳) خوردن چربی را فراموش كنید
خوردن غذاهای خیلی چرب سبب نامنظمی سیستم هضم و گوارش و درنتیجه بی‌خوابی می‌شود.
۴) دیروقت شام نخورید
افرادی كه مشكل معده مثل برگشت اسید معده یا ترش‌كردگی دارند، نباید دیروقت غذا بخورند و از خوردن غذاهای سنگین خودداری كنند زیرا غذای سنگین تخلیه شدن معده را به تعویق می‌اندازد. خوابیدن با معده پر، باعث تحریك اسیدها و مایعات معده و روده می‌شود و آنها را به سمت مری می‌راند بنابراین حالت ترش‌كردگی ایجاد می‌شود كه باعث ایجاد تغییراتی در خواب می‌شود. البته نوشیدن بیش از اندازه مایعات قبل از خواب نیز مشكل‌ساز است.
۵) شیر و عسل به بهبود خواب كمك می‌كنند
شیر دارای آمینو اسیدی به نام تریپتوفان است كه تریپتوفان موجب افزایش مقدار داروی مسكن طبیعی در  مغز به نام سروتونین می‌شود. به همین دلیل بیشتر پزشكان قبل از خواب نوشیدن شیر به همراه یك قاشق چای‌خوری عسل را توصیه می‌كنند. مخلوط شیر و موز نیز به بهبود خواب كمك می‌كند و به بدن ویتامین B6 می‌رساند كه این ویتامین به تبدیل تریپتوفان به سروتونین كمك می‌كند.
6) برخی از انواع گیاهان و داروهای گیاهی نیز به بهبود خواب كمك می‌كند
گیاه سنبل كوهی تأثیری شگفت‌انگیز بر جای می‌گذارد. پزشكان معتقدند سنبل كوهی باعث آرامش سیستم عصبی و راحتی بافت ماهیچه‌ها می‌شود. علاوه بر سنبل، چای بابونه، نعناع و لیموعمانی نیز به خواب بهتر و آرام‌تر كمك می‌كند.
 
راهکارهایی برای درمان بی‌خوابی
* بعد از صرف ناهار از خوردن غذا و نوشیدنی‌های كافئین‌دار پرهیز كنید.
* غذای متعادل و متنوع بخورید. سوءتغذیه باعث می‌شود رویاها قابل یادآوری نباشند.
* پیش از رفتن به بستر غذای سنگین نخورید زیرا دستگاه گوارش به خاطر هضم آن مجبور می‌شود چندین ساعت تلاش کند. اگر می‌خواهید چیزی بخورید، غذای مختصری صرف کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif