استفاده طولانی‌مدت از گوشی‌های هوشمند باعث تغییر شکل جمجمه می‌شود

متخصصان آسیب‌های اسکلتی عضلانی در استرالیا هشدار داده‌اند: به دلیل آن که اکثریت افراد زمان زیادی را برای استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود به پایین نگاه می‌کنند، لبه‌هایی استخوانی در حال رشد در پشت و انتهای اسکلت جمجمه‌ آن‌ها است.

به گزارش ایسنا، این متخصصان مدعی شده‌اند: شمار رو به افزایشی از مردم زائده‌هایی به نام برآمدگی‌های پس‌سری خارجی بزرگ در پایه جمجمه‌شان دارند که به دلیل استفاده مفرط از گوشی‌های هوشمند رشد کرده‌اند.

این زائده‌ها در ابتدا در دهه ۱۸۰۰ میلادی نادر تلقی می‌شد اما هم‌اکنون می‌توانیم این زائده‌های استخوانی را در پس سر خود با انگشت احساس کرده یا در افراد طاس مشاهده کنیم.

این زائده‌ها در افراد جوان‌تر با سرعت بیشتری در حال رشد است به طوری که  تحقیقات نشان می‌دهند که این برآمدگی‌های استخوانی در افراد بین ۱۸ تا ۳۰ ساله شایع‌تر است.

متخصصان "دانشگاه سان‌شاین کوست" در "کویینزلند" استرالیا تحقیقات دقیقی در مورد این پدیده به عمل آورده‌اند. آن‌ها استخوان‌های جمجمه بیش از یک هزار نفر بین ۱۸ تا ۸۶ ساله را بررسی کردند.

دکتر شاهار، مولف اصلی این مطالعه با اشاره به این که طی ۱۰ سال اخیر از ۲۰ سال سابقه کار درمانی او، رشد این زائده‌های استخوانی در پشت جمجمه افراد به طور فزاینده‌ای رو به افزایش است، علت افزایش این پدیده را زمان بیشتری به ویژه میان جوانان اعلام کرده است که به نگاه کردن به سمت پایین می‌گذرانند.
حدود ۷۸ درصد از انگلیسی‌ها یک گوشی همراه هوشمند داشته و یک پنجم از بزرگسالان این کشور هفته‌ای ۴۰ ساعت یا بیشتر را آنلاین هستند.

دکتر شاهار و همکاران او در تالیف این مطالعه این طور نوشته‌اند که "بار مکانیکی تکراری و پایدار" منجر به تطبیق تاندون‌ها و بافت‌های پیوندی بدن می‌شود.

این متخصصان خاطر نشان کرده‌اند که پیشرفت برآمدگی‌های پس‌سری خارجی بزرگ جمجمه افراد ممکن است به استفاده گسترده از فناوری‌های مبتنی بر صفحه در افرادی از تمام سنین، از جمله کودکان و هم‌چنین وضعیت نامناسب قرار گرفتن یا نشستن افراد مربوط باشد.

اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با وضعیت نامناسب به هنگام استفاده از رایانه و تبلت به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته و به عنوان عامل خطر برای ابتلا به علائم مربوط به گردن، شانه‌ها و بازوها شناخته شده است.

به نوشته روزنامه دیلی میل، متخصصان تاکید کرده‌اند اگر چه این زائده‌های استخوانی پشت جمجمه افراد بعید است به خودی خود اثراتی مضر داشته باشند اما هرگز از بین نخواهند رفت و به رشد خود ادامه می‌دهند. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif