آیا ورزش بدنسازی قد را می‌سوزاند؟

سلامانه: یکی‌ از سوال‌های بسیار رایج در بدنسازی این است که آیا تمرنی‌های بدنسازی و قدرتی‌ روی افزایش قد تاثیر می‌گذارند؟ اغلب والدین از اینکه فرزندشان به تازگی شروع به رفتن به باشگاه‌های بدنسازی کرده، نگران این مساله هستند که آیا ورزش بدنسازی باعث کوتاه ماندن قد فرزندشان می‌شود یا نه؟!
در این باره نظر دکتر دکتر هاله دادگستر، متخصص طب ورزشی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران را در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلامانه پرسیده‌ایم که در ادامه می‌خوانید؟

تا به حال هیچ مطالعه‌ای این موضوع را ثابت نکرده که ورزش حتی با شدت بالا بتواند روی قد تاثیر داشته باشد و باعث کوتاهی قد شود اما به طور کلی باوری که وجود دارد این است که قد متوسط افراد قهرمان در ورزش‌هایی چون وزنه‌برداری یا بدنسازی کوتاه‌تر از بقیه ورزشکاران در رشته‌های دیگر ورزشی است. عامل کوتاهی قد این ورزشکاران را می‌توان به نوع تغذیه آنها ربط داد.
نکته مهم این است که گاهی اوقات تغذیه نامناسب در کنار فعالیت‌های ورزشی شدید می‌تواند عاملی تشدیدکننده در کوتاهی قد باشد بنابراین اگر فرد در سنین نوجوانی خیلی زود متوجه این مساله شود، می‌تواند با تغذیه مناسب به قد ایده‌آل خود دست یابد.
همان‌طور که در بالا هم اشاره کردم این باور که ورزش به تنهایی می‌تواند عاملی در کوتاهی قد باشد، صحت ندارد.
توصیه می‌شود افرادی که فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند به دلیل اینکه به کالری بیشتری نیاز دارند و انرژی بیشتری می‌سوزانند، حتما با پزشک متخصص مربوطه مشورت کنند و تحت‌نظر وی تغذیه مناسبی از نظر پروتئین‌ها، ویتامین، چربی و کربوهیدرات‌ها داشته باشند تا دچار فقر این مواد غذایی ضروری نشوند. لازم به ذکر است رعایت نکردن این موارد می‌تواند به صدمه‌های جبران‌ناپذیری چون کوتاهی قد و تراکم استخوان منجر شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif