دندان‌قروچه می‌تواند نشانه بیماری اضطراب باشد

سلامانه: یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند «21 ساله هستم و از 10 سالگی دچار دندان‌قروچه می‌شوم. تقریبا 3 سالی است که به افسردگی مبتلا و دچار لرزش و درد دست و پا و لرزش لب و بی‌تفاوتی نسبت به محیط شده‌ام. به روان‌پزشک مراجعه کرده و با تجویز یکسری داروها فقط مشکل افسردگی‌ام حل شده ولی لرزش دست و پا و... روند پیشرونده‌ای داشته است. ‎لطفا راهنمایی‌ام کنید.
 

درخصوص مشکل این کاربر، نظر دكتر علي باغبانيان، روان‌پزشك و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران را پرسیده‌ایم که در ادامه می‌خوانید. لرزش دست و پا و حالت دندان‌قروچه‌تان می‌تواند به 2 دلیل باشد؛ این علایم می‌توانند نشانه اضطراب باشند كه در این صورت علاوه بر بحث افسردگی ممكن است ایشان به بیماری اضطراب هم مبتلا باشند. طبیعی است كه با درمان اضطراب این علایم نیز برطرف خواهند شد. دلیل دوم اینکه گاهی اوقات این علایم به دلیل عوارض داروهایی که برای درمان افسردگی مصرف می‌شود، ممکن است تظاهر پیدا کنند.
اغلب در برخی از موارد عارضه لرزش دست و پا كه بعد از مصرف داروها پیش می‌آید خیلی طولانی‌مدت نیست و پس از گذشت یكی،‌ دو هفته برطرف می‌شود اما اگر این حالت‌ها طی یكی‌، دو هفته (بعد از اینكه داروها به سطح ثابت رسید) برطرف نشود، به نظر می‌رسد علاوه بر افسردگی، دچار بیماری اضطراب یا بیماری‌های جسمی چون پركاری تیرویید و برخی دیگر از بیماری‌ها كه می‌توانند باعث لرزش دست و پا شوند، باشند. معمولا لرزش دست انواع متفاوتی دارد كه در نوع خفیف با درمان مختصر برطرف می‌شود اما گاهی اوقات این لرزش‌ها به صورت شدید و خشن است كه از حالت خفیف خارج می‌شود و به صورت پرتاب اندام‌هاست. این نوع لرزش، روی عملكرد فرد تاثیر می‌گذارد.
دندان‌قروچه نیز علاوه بر اینكه می‌تواند نشانه بیماری اضطراب باشد گاهی در برخی موارد نیز به دلیل وجود بیماری‌های جسمی چون بیماری انگلی و اختلالاتی در ناحیه گوش، حلق و بینی است. بنابراین توصیه می‌شود حتما با پزشك خود مشورت کرده و وضعیت خودتان را به وی توضیح دهید و براساس توصیه‌ای كه پزشك به شما می‌كند، عمل كنید. همچنین به یك متخصص داخلی مراجعه كنید تا هم از نظر بیماری‌های تیرویید، متابولیك و هم از جهت بیماری‌های انگلی و عفونی كه می‌تواند باعث دندان‌قروچه شود، بررسی شوید.
بی‌تفاوت بودن شما به محیط نیز می‌تواند از نشانه‌های افسردگی‌ یا عوارض مصرف دارو باشد. اگر همراه با گیجی و خواب‌آلودگی نباشد به دلیل افسردگی است ولی اگر بی‌تفاوتی شما ناشی از عوارض مصرف دارو باشد، باید همراه با گیجی و خواب‌آلودگی باشد. در هر صورت با مراجعه به پزشك این مشكلات برطرف خواهند شد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif