«گياه زنان» را بشناسید

سلامانه: یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند که آیا عرق رازیانه برای درمان تخمدان پلی‌كیستیك موثر است؟ و در چه زمانی باید استفاده شود؟
دکتر صالحی سورمقی، فارماکولوژی و استاد دانشکده داروسازی تهران
 در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلامانه به این پرسش پاسخ می‌دهد

دانه رازیانه به علت داشتن فیتواستروژن (استروژن گیاهی) برای زنانی که مشکلات هورمونی دارند یا به سن یائسگی رسیده‌اند، می‌تواند به صورت پودرشده و به اندازه ۵ گرم در روز و همراه با آب یا غذا مصرف شود. اما استروژن گیاهی در رازیانه بیشتر است ولی در عرق آن، استروژن وجود ندارد.
مصرف رازیانه به عنوان مكمل، با غذا توصیه می‌شود اما برای رفع اختلالات هورمونی یا درمان تخمدان پلی‌كیستیك موثر نیست. «ویتاگنوس» تنها داروی گیاهی موثر در درمان بی‌نظمی قاعدگی، قطع قاعدگی، عادت ماهانه مكرر، دردهای بیش‌ازحد قاعدگی (مشكلات قبل از عادت ماهیانه)، ناباروری، کیست‌های تخمدان، تنبلی تخمدان، مشکلات قبل از قاعدگی، فیبروم‌های رحمی، آکنه (جوش صورت)، شكنندگی مو، خشكی پوست، چاقی‌های هورمونی و به‌خصوص از بین ‌بردن عوارض ناشی از یائسگی است.
در ایران قطره یا قرص «ویتاگنوس» به عنوان داروی رسمی شناخته شده است و مصرف آن باعث تنظیم هورمون‌ها می‌شود. مصرف این گیاه هیچ‌ عارضه جانبی ایجاد نمی‌کند و در دنیا به نام «گیاه زنان» شهرت یافته است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif