آلرژی داريد؟ آن هم از نوع آفتابی!

سلامانهواکنش‌های آلرژیک به آفتاب، با نام حملات کهیر خورشیدی شناخته شده هستند. البته بروز این حملات، بسیار نادر است و فقط حدود0/5 درصد از جمعیت دچار این عارضه می‌شوند.
​به نقل از plaisirssante، این نوع واکنش آلرژیك به آفتاب با آفتاب‌سوختگی متفاوت است. حدود 10 درصد از جمعیت جهان پس از اینكه در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، دچار نوعی واکنش پوستی می‌شوند. البته لازم است بدانید واكنش‌ آلرژیك به آفتاب نیز خود دو نوع است؛ آلرژی به نور خورشید یا حساسیت به آن.
معمولا افرادی كه دچار آلرژی به نور خورشید هستند، از قرارگرفتن در معرض نور آفتاب رنج می‌برند و کهیر می‌زنند مانند كسی كه به موادغذایی‌ای مثل صدف حساسیت دارد و با خوردن آن دچار کهیر می‌شود. علایم این واکنش آلرژیك بسیار سریع تظاهر پیدا می‌كند اما فردی كه به نور خورشید حساسیت دارد، چند دقیقه پس از مواجهه با آن، دچار واكنش‌ آلرژی و التهاب می‌شود.
بهترین راه برای درمان التهاب، جلوگیری از در معرض نور خورشید بودن است. با این حال، برخلاف برخی از آلرژی‌ها، این نوع آلرژی تهدیدكننده سلامت نیست و فقط باعث احساس ناراحتی در فرد می‌شود. برخلاف آلرژی به نور خورشید، حساسیت به نور آن شایع‌تر است و با علایمی چون تاول‌های کوچک قرمز رنگ همراه با خارش‌ یا تکه‌های قرمزرنگ شبیه به راش پوستی تظاهر پیدا می‌كند و تا مدت‌ها این نوع واکنش ادامه دارد.
بد نیست بدانید برخی حساسیت‌ها به نور خورشید درنتیجه عارضه جانبی مصرف برخی از داروها مثلا بعضی ازآنتی‌بیوتیک‌هاست كه باعث حساسیت می‌شود. شایع‌ترین علت حساسیت به نور خورشید، فوران نور چند دگردیس (lucite polymorphe et ) نامیده می‌شود و نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن به قرار گرفتن در معرض نور خورشید به شمار می‌رود.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif