گفت‌وگوی سلامانه با دکتر سعید ابریشمی‌، جراح و متخصص ارتوپدی

چه کسانی کاندید مناسبی برای تعویض مفصل زانو یا لگن نیستند؟!

سلامانه: یک جراح و متخصص ارتوپدی گفت: مهم‌ترین بیماری‌هایی که نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل زانو در آنها ضروری است، آرتروز، ساییدگی شدید مفصل، روماتیسم مفصلی و... است. البته برای انجام این جراحی، باید سن فرد را در نظر گرفت.
 
دکتر سعید ابریشمی‌، جراح و متخصص ارتوپدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» اظهار داشت: در سنین جوانی انجام تعویض مفصل زانو توصیه نمی‌شود و اگر در مواردی، بیماران جوان دچار مشکلات زانویی هستند که نیاز به تعویض کامل مفصل است، با توجه به شدت مشکلات زانو، پزشک تا حد امکان از روش‌های جایگزین جز جراحی استفاده می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه انجام این جراحی از سن 60-50 سالگی به بعد پیشنهاد می‌شود، ادامه داد: به علت اینکه در سنین بالا اغلب افراد بازنشسته هستند و تحرک کمتری دارند، درنتیجه تعویض مفصل زانو یا لگن بیشتر جواب می‌دهد. معمولا بیماران کاندید این جراحی، درد زیادی را متحمل می‌شوند و به دلیل اینکه در انجام فعالیت‌های روزمره خود مثل نشستن و برخاستن، از پله بالارفتن، زانو زدن، راه رفتن و.... دچار مشکل هستند، نیاز به تعویض مفصل زانو ضرورت پیدا می‌کند. اما در صورتی که درد برای بیمار قابل تحمل و کنترل باشد، این اقدام توصیه نمی‌شود.
 
دکتر ابریشمی در ادامه افزود: تعویض مفصل زانو نیز مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است با عوارضی همراه باشد بنابراین نیاز به مراقبت‌های خاص دارد و هر چند وقت یکبار تا آخر عمر باید به پزشک معالج ارتوپد مراجعه کرد تا از صحت کارکرد مفصل مصنوعی مطمئن شد. ضمن اینکه افراد بیمار نباید بعد از تعویض مفصل زانو فعالیت‌های بدنی سنگین داشته باشد و اشیا سنگین را حمل کنند. چراکه بدون رعایت این نکات دیر یا زود مفصل مصنوعی دچار مشکل می‌شود.
 
وی همچنین تاکید کرد با توجه به اینکه تعویض هر مفصلی در بدن دائمی نیست و بعد از مدتی لازم است که مجددا عوض شود، بنابراین تا حد امکان باید این جراحی به تعویق انداخته و در سنین بالاتر شود. عمر مفاصل تعویضی، 10 تا 15 سال بوده و بعد از این زمان نیاز مجدد به تعویض مفاصل است.

دکتر ابریشمی در نهایت خاطرنشان کرد: افراد سنگین وزن و دچار اضافه وزن به دلیل اینکه مفاصل مصنوعی در بدن این افراد زود خراب و شل می‌شوند و همچنین کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند مثل کشاورزان و کاگران یا افرادی که شغلشان ایجاب می‌کند برای زمان زیادی سرپا بایستند، کاندید مناسبی برای تعویض مفصل زانو یا لگن نیستند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif