بی‌پروا بذر کتان نخورید

سلامانه: یکی از توصیه‌هایی که اغلب به افرادی که در روند پایین آوردن وزن دچار مشکل می‌شوند و یا برای مدتی با توقف کاهش وزنی مواجه شده‌اند، می‌شود این است که با مصرف برخی موادغذایی سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهند. در بین این توصیه‌ها، تاکید به مصرف تخم کتان بسیار است. اما آیا بذرکتان می‌تواند تاثیری در سوخت و ساز بدن این افراد داشته باشد یا خیر؟ نظر دکتر رضا راست‌منش متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی را در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلامانه جویا شده‌ایم.
 
آقای دکتر! از بذرکتان برای افزایش سوخت و ساز بدن تا چه مدت می‌توان استفاده کرد؟!
بذر کتان به خاطر داشتن اسیدهای چرب امگا 3 مخصوص خود، ویتامین A و E یک منبغ غذایی مناسب به شمار می‌رود ولی باید این را باید در نظر بگیرید که بذرکتان دارای یک ماده نفروپاتیک به نام گوسیپول است. نفروپاتی به کلیه آسیب می‌زند و این اتفاق در درازمدت می‌افتد.
هر چند یکسری از روش‌های فرآوری مثل بودادن، حرارت دادن و برشته کردن منجر به از بین رفتن گوسیپول یا کاهش آن می‌شود. ولی این روش یک تکنیک صنایع غذایی است و به راحتی نمی‌توان گفت که شما به عنوان مصرف‌کننده، بتوانید این کار را در منزل انجام دهید.
اگر  کسی دوست دارد که با بذر کتان وزنش را کاهش دهد، در حال حاضر کپسول‌های این خوراکی در بازار موجود است. به علاوه، برخی از کارخانجات صنایع غذایی هم بذر کتان را به صورت یک محصول غذایی مفید به شکل برشته در بسته‌بندی‌ها به بازار عرضه کرده است. این نوع محصولات عرضه‌شده، امنیت غذایی بیشتری در مقایسه با بذرکتانی دارد که خود شما آن را به صورت خام تهیه و مصرف می‌کنید و احتمال آسیب به سلامت بدن وجود دارد.
در ضمن باید این مساله را در نظر گرفت که بذرکتان حاوی ترکیباتی است که ممکن است خون را رقیق کند. در هر صورت نمی‌توان بی‌پروا و بی‌محابا برای مدت طولانی بذرکتان را مصرف کرد آن هم بدون اینکه از وضعیت شاخص‌های انعتقادی خون مطلع بود. حتما باید وضعیت شاخص‌های انعقادی ماهی یکبار یا دو ماه یکبار بررسی شود. اگر وضعیت همودینامیک خون، غلظت خون و انعقاد خون طبیعی بود، می‌توان برای مدتی کوتاه از بذرکتان استفاده کرد. در غیر این صورت اشکال در هر یک از اینها نشان از هشداری است که نمی‌توان این خوراکی را مصرف کرد.
نباید فراموش کرد که راه کاهش وزن، استفاده افراطی از یک ماده غذایی مثل بذرکتان نیست. تغییر شیوه و سبک زندگی، اصلاح عادت‌های غذایی، افزایش فعالیت بدنی، خواب و استراحت کافی، کاهش کالری دریافتی و در نظر گرفتن مجموعه‌ای از عوامل محیطی می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. صرفا با مصرف افراطی یک ماده غذایی نمی‌توان در رسیدن به کاهش وزن موفق بود.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif