مصاحبه اختصاصی سلامانه با دکتر فرشاد نجفی‌پور، روان‌شناس

به مطب دندانپزشکی می‌روید، استرس می‌گیرید؟!

سلامانه - مرضیه نوروزی: تا به حال با خود فکر کرده‌اید که در مطب دندانپزشکی، بیماران عمدتا با چه معضل روانشناختی مواجه هستند؟! هر بیماری ممکن است با پا گذاشتن به داخل مطب، با اضطراب مواجه شود. مراجعین به دندانپزشکی حتی در چندمین بار مراجعه، باز هم اضطراب را به درجاتی تجربه می‌کنند و بد نیست بدانید این اضطراب به هر صورت تا اندازه‌ای خواه ناخواه بر نتیجه درمان تاثیر منفی می‌گذارد. یکی از نکات ساده‌ای که رعایت آن می‌تواند تاثیر زیادی بر کاهش سطح استرس و اضطراب بیماران داشته باشد، فضای تاثیرپذیر مطب و چگونگی چیدمان و دکوراسیون داخلی آن است. در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد که دندانپزشکی، به اهمیت طراحی داخلی مطب واقف نباشد. قطعا طراحان داخلی و منابع اینترنتی هم ایده‌های متعددی در این زمینه دارند، اما شاید نگاه یک روانشناس به این مساله نیز به نوبه خود مفید باشد. پس نظر دکتر فرشاد نجفی‌پور، روان‌شناس را در گفت‌‌وگو با پایگاه خبری سلامانه در این باره بخوانید. 

آقای دکتر چرا توجه به طراحی داخلی مطب می‌تواند حائز اهمیت باشد؟!
عمدتا آرام‌سازی از دو مسیر می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ مسیر عمده و منتخب، تمرکز و مسیر دوم، شل کردن عضلات است و تمام روش‌های آرام‌سازی، یا مبتنی بر تمرکز خالص، یا ترکیبی از تمرکز و شل کردن عضلات هستند. طبعا در مطب دندانپزشکی هم مسیر منتخب، تمرکز خواهد بود؛ از این رو، به عبارت ساده‌تر، فضاسازی و چیدمان داخلی مطب باید به‌گونه‌ای باشد که توجه بیمار آنقدر به محیط جلب شود که فرصت کمتری برای پرداختن به مشکل دندانش داشته باشد.

تزئینات داخلی باید تا سرحد امکان به آرام‌سازی ذهن بیمار کمک کند
* شواهد نشان می‌دهد، رنگ‌ها تاثیر بسزایی در خلق‌ و خوی فرد دارند. اغلب در مطب‌ دندانپزشکی ترجیح با ترکیب متضاد سفید و رنگ‌های سرد است. در این بین سبز مغز پسته‌ای، صورتی و فیروزه‌ای رنگ‌های منتخب هستند. از این رو، بهتر است زمینه رنگ دیوارها سفید باشند و دکورسازی‌های روی دیوار، پرده و روکش وسایل نشیمن از رنگ‌های متضاد سردی که به آن اشاره شد، باشند.

* نکته‌ی بسیار مهم دیگر، وسایل نشیمن یعنی صندلی و مبلمان و... است. وسایل نشیمن باید در اوج راحتی باشند و منجر به گرفتگی هیچ عضله‌ای نشوند.

* استفاده از طراحی داخلی و وسایل با طراحی خلاقانه و عجیب و جدید هم می‌تواند به شدت جلب توجه کند و تا مدتی طولانی بیمار را به زوایای متعدد خود سرگرم سازد. برای مثال، تصور کنید یک میز و صندلی یکپارچه که پایه‌هایشان روی زمین نیست، عملا به سقف متصل هستند ولی مطلقا لغزش ندارند یا اتاقکی بدون در و پنجره بوده و طرفین اتاقک باز است! جالب نیست؛ حتی تصورش هم جالب توجه بوده و نتیجتا منجر به تمرکز می‌شود.

* استفاده از عناصر طبیعت در تزئینات داخلی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. برای این منظور می‌توان از انواع و اقسام گیاهان زیبا یا حتی تصویر آنها و تصاویر یا عروسک حیوانات زیبا بهره برد. در این بین می‌توان از چوب و خصوصا تنه درخت در تزئینات داخلی بیش از همه تاثیر گرفت؛ تنه‌های باریک مثل سپیدار و تنه‌های پهن مثل گردو و ساقه‌های بامبو که تاثیر بسیار خوبی در ایجاد آرامش دارند.

* اگر محدودیتی از نظر فضاسازی در مطب وجود ندارد، نباید فراموش کرد که استفاده از عناصر خاطره‌ساز نیز تاثیرات مثبتی در کاهش اضطراب بیماران دارد و ذهن فرد را به دوران شیرین کودکی و نوجوانی می‌برد.  مثلا استفاده از آجر قرمز و زرد با بندکشی سیمان سیاه بسیار مفید است.

* از دیگر پیشنهادات این است که سالن انتظار، از فیلم‌های آموزشی، پوسترهای آموزشی با طراحی جذاب از نظر بصری، موسیقی و مجلات جذاب برای سرگرمی بیمار بهره برده شود.

* با توجه به اینکه مهم‌ترین زمان در مطب دندانپزشکی، زمانی است که بیمار روی صندلی یونیت دراز کشیده یا نشسته است. در این زمان باید منظره جلو چشم بیمار بسیار جلب توجه بکند. این بخش معمولا سقف است و اگر قرار است منظره روبروی بیمار سقف نباشد، بهتر است پنجره باشد البته پنجره‌ای که پشت آن تصویری زیبا از طبیعت است یا اینکه با نقاشی، عکس یا ... این تصویر زیبا  ایجاد شود. این تصویر اگر آسمان آبی آفتابی با لکه‌های پراکنده‌ی ابر و بالن‌های رنگی یا ساحل ماسه‌ای آفتابی یا جنگل استوایی باران‌زده باشد، در ایجاد آرامش بسیار موثرتر خواهد بود. البته استفاده از تابلوهای دیجیتال با تصاویر متنوع و متغیر که در میان تسلسل تصاویر نوشته‌های کوتاه آموزشی هم باشد، مفید است. تمامی این موارد برای سقف هم صادق است.
 
درضمن از آنجا که صدای توربین دندانپزشکی می‌تواند اضطراب بیمار را بیشتر کند، باید تلاش شود که یا توربین بی‌صدا شود یا بیماران صدای آن را نشوند. شاید استفاده از هدفون‌های بی‌سیم که داخل گوش می‌روند و سر لاستیکی قابل‌تعویض برای هر بیمار دارد و در مدت عملکرد توربین موسیقی‌های آرام را پخش می‌کند، فکر بدی نباشد. خلاقیت به خرج دادن است تا هر چه بتوانیم تمرکز بیمار را به چیزی غیر از ناراحتی دندانش ببریم.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif