چهره مردان چگونه جوان تر و زیباتر شود

بحث زیبا شدن و جوان ماندن مردان، برخلاف زنان از تاریخچه کهنی برخوردار نبوده و اگر از گرایش های معدودی از مردان طبقه اشراف به این مقوله در دوران قدیم بگذریم ، همه گیر شدن پدیده اهمیت یافتن "زیباشدن و جوان ماندن مردان" از اواسط قرن بیستم و به طور عمده بعد از پایان جنگ ها و با برقراری آرامش جوامع در کشورهای اروپایی و به ویژه آمریکا، آغاز گردید و در حال حاضر در تمامی کشورها ، به عنوان یک نیاز جدی در میان جوانان و مردان کاملا مطرح می باشد. در کشور ما ایران نیز این مقوله دستیابی به راه های چگونه " جوان ماندن و زیباشدن" نزد مردان، با توجه به جوان بودن جمعیت کشور از اهمیت و فراگیری وسیعی برخوردار است و رشد رو به افزایش مراجعه پسران، مردان میانسال و حتی مردان سالمند به مطب های پزشکان زیبایی، گواه این مدعا می باشد.
این گرایش رو به گسترش و مراجعه بی وقفه مردان در رده های سنی متفاوت به مطب ها، پزشک را ملزم می نماید تا ضمن شناخت دقیق از آناتومی و همچنین ویژگی های فیزیولوژیک و هورمونی مردان و نیز موقعیت های اجتماعی و مسئولیت های شغلی آنان، از راه های پیر شدن مردان در هر مقطع سنی معین شناخت روشنی به دست آورد تا بتواند اقدامات موثر و کارآمدی را در راستای جوان ماندن و زیبا شدن به مردان ارائه نماید.
برای تحقق امر زیبا و جوان تر کردن مردان، اصول ذیل قبل از اقدام به زیباسازی مردان باید کاملا توسط پزشک رعایت گردد:

 1. جوان و زیبا شدن نزد مردان، کاملا متفاوت با نیازها و آرزوهای زنان در این حوزه می باشد.
 2. پزشک زیبایی باید به "چهره مردانه" احترام گذاشته و از "زنانه کردن" صورت مردان به جد پرهیز نماید.
 3. باید جایگاه موقعیت و مسئولیت های اجتماعی مرد توسط پزشک کاملا رعایت گردد.
 4. انجام مصاحبه با فرد قبل از هر گونه اقدام جوان سازی و زیبایی، امری ضروری است.

لازم است که پزشک با مراجعه کننده مرد قبل از انجام هر اقدام زیبایی، طی جلسه ای مشاوره ای همچون زنان( ولی دقیق تر، جامع تر و طولانی تر)، ضمن توضیح اقدام یا اقداماتی که در نظر دارد  برای او انجام دهد، از دیدگاه های مرد نیز ارزیابی روانشناسانه ای به دست آورد که انتظاراتش از جوان تر و زیباتر شدن، تا چه حد واقعی و تا چه حد غیر واقعی و تخیلی می باشد.
 
ویژگی های مرد برای جوان و زیباشدن:

 • برای مرد، زیبا بودن اندام اهمیت بیشتری از زیباشدن صورت دارد.
 • ورزش و تغذیه: از اهمیت ویژه ای در زیبا و جوان شدن برای مردان برخوردار است.
 • در هر اقدامی برای زیبا و جوان کردن مرد، باید 3 حوزه دقیقا مدنظر قرار بگیرد:
 1. محیط اجتماعی
 2. محیط شغلی
 3. محیط خانوادگی

 
علل پدیدار شدن پیری در مردان:
همان عواملی که پیر شدن در زنان را موجب می گردد، در مورد مردان نیز صادق است که در ذیل فقط فهرست وار به آن عوامل اشاره ای خواهیم نمود:

 1. عوامل داخلی:
 • پیری بیولوژیک در پی گذشت سن و گذر اجباری از مرحله جوانی و وارد شدن به میانسالی و هراس از سالمندشدن
 • بیماری ها، اختلالات غدد، سرطان ها و ...
 1. عوامل خارجی:
 • استرس
 • کم خوابی و بی خوابی، مشاغل پراسترس، کشیک های شبانه.
 • کشیدن سیگار و مصرف زیاد مشروبات الکلی
 • تغذیه نامناسب
 • افزایش اکسیدان ها و کاهش آنتی اکسیدان های بدن
 • مصرف دارو، به ویژه شیمی درمانی و رادیوتراپی.
 • در معرض مستمر تشعشات نورخورشید قرار داشتن.

با توجه به موارد گفته شده در جوامع دارای سنت و بسته و ملزم به رعایت قوانین نانوشته جامعه، امر " جوان و زیباسازی" مردان، محدودیت و رعایت های خاص خود را دارا می باشد:
برای مردان این گونه جوامع، قبل از هر چیز باید چهره خشن مردانه و جدی آنان حفظ شده و پزشک باید از هر اقدام به زیبایی که چهره آنان را تا حدی زیبا و لطیف کند که از مردانه و قوی بودن دور سازد، پرهیز نماید. برای اینان داشتن چهره ای جوان و جذاب، فقط در صورت داشتن اندامی ستبر و بازوانی قوی که از طریق رعایت تغذیه و انجام تمرین های ورزشی به دست می آورند، لذت بخش خواهد بود.
همان گونه که اشاره شد ، برای این مردان موفقیت یافتن در موقعیت های شغلی و کسب برتری در روابط اجتماعی و داشتن خرسندی و رضایتمندی از خود در سه عرصه یاد شده، قبل از "جوان و زیباشدن" آنها منوط به دارا بودن اندامی قوی و مردانه می باشد.
براساس بررسی های روانشناسان، ریشه این دیدگاه را باید در روابط اجتماعی مرد سالار و تفوق مرد در اغلب روابط اجتماعی جستجو کرد. حال پس از تشریح ویژگی ها و رعایت مواردی که باید در امر جوان و زیباسازی مردان کاملا مورد دقت پزشک قرار گیرد، باید به تفاوت های مورفولوژیک استخوان ها و عضلات بین زن و مرد نیز توجه شود و سپس به اقدامات زیبایی خاص برای مردان باید پرداخت
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif