بخشش را به یکدیگر بیاموزیم

سلامانه: زندگی روزمره پر از اتفاقات تلخ و شیرین است. در میان این اتفاقات گاه می‌رنجیم و گاه می‌رنجانیم. اما اینکه چگونه این اتفاقات تاثیر بدی در زندگی‌مان نداشته باشد، نیازمند نگاه ما به این قضیه است. وقتی فردی، باعث ناراحتی افراد دیگر می‌شود و یا به آنها آزار می‌رساند، ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا مورد بخشش قرار گیرد. افرادی که اطرافیانشان را می‌بخشند، دارای شجاعت و قدرت گذشت هستند. بخشیدن و فراموش‌کردن خطاهای دیگران زمانی برای افراد سخت‌تر می‌شود که توسط فردی که به او اعتماد داشته‌اند، آسیب دیده باشند. در واقع فرایند بخشیدن، مرحله‌ای است که نیاز به فداکاری و انعطاف‌پذیری دارد. با توجه به مطالعات انجام شده، در واقع بخشیدن دیگران می‌تواند سلامت عمومی را از طریق کاهش سطح استرس و بهبود سلامت قلب بهبود بخشد.

به خودتان فرصت دهید

افراد در موقعیت‌های مختلف عکس‌العمل‌های مختلفی نشان می‌دهند اما نکته حائز اهمیت این است که گاهی افراد از خود توقع دارند تا به سرعت خطای انجام شده را ببخشند و یا اطرافیان از آنها می‌خواهند که فرد خاطی را ببخشد. حال آنکه این امر با توجه به خصوصیات شخصی مختلف نیازمند گذر زمان و نیازمند پردازش وضعیت به‌وجود آمده است. وقتی افراد به خودشان فرصت نمی‌دهند تا ببخشند و به‌نوعی در بخشیدن و فراموش‌کردن فرصت زمان کمی به خود می‌دهند، در مواردی باعث می‌شوند تا احساس خشم و تنفر پنهان در آنها به‌وجود آید.

آنچه شما را آزرده بنویسید

زمانی که افراد ناراحت هستند و فرد مقابل را صاحب خطایی می‌دانند که قابل بخشش نیست و به‌نوعی احساس می‌کنند نمی‌توانند ببخشند تنها کاری که می‌توانند انجام دهند این است که در دفتر خاطرات یا دفتر وقایع روزانه در مورد احساسات خود و ارتباط با دوستان و اعضای خانواده و در مورد وضعیتی که برایشان به‌وجود آمده بنویسند و زمانی که احساس می‌کنند تخلیه شده‌اند می‌توانند تصمیم درستی بگیرند.

خود را در شرایط دیگران قرار دهیم

گاهی قراردادن خودمان در موقعیت دیگران به ما کمک می‌کند تا شرایط فردی را که از دست او رنجیده‌خاطر شده‌ایم بهتر درک کنیم. مطمئنا اگر افراد خود نیز خطایی انجام دهند حتی اگر پشیمان هم باشند، اغلب قادر به ابراز نیستند و به‌نوعی می‌توان گفت کوتاه نمی‌آیند. هر کس از جمله خود ما در طول زندگی اشتباه می‌کنیم، در واقع جایزالخطابودن انسان بر کسی پوشیده نیست اما در این خطاها چه کسانی را آزار می‌دهیم و به چه میزان شهامت عذرخواهی‌کردن را داریم به خصوصیات فردی‌مان بازمی‌گردد. افراد باید به این واقعیت توجه کنند، نگهداری خشم و غضب نسبت به دیگران اغلب باعث می‌شود، خود فرد آسیب ببیند. نکته حائز اهمیت این است که کینه‌ای‌بودن بیشتر از طرف مقابل به خود انسان صدمه می‌زند.

دلگیری‌های ما گنجینه‌ای از تجربیات

یادگیری و آموختن در زندگی در تمامی مراحل وجود دارد، حتی زمانی که ناراحت و دلگیر شده‌اید، به‌نوعی وضعیت به‌وجود آمده کمک خواهد کرد تا در شرایط زمانی و مکانی دشوار، گنجینه‌ای بی‌نظیر از تجربیات را به‌دست آورید. در زندگی روزمره آزرده‌خاطرشدن نباید افراد را مایوس کند بلکه این امر برای یادگیری فرصت جدیدی است. موفقیت در برخورد با چنین اتفاقاتی نشان‌دهنده پیشرفت در مباحث رفتاری است. در اوقاتی که سپری می‌شود، به‌جای تمرکز بر نکات منفی، لازم است بر نکات مثبت تکیه شود و افراد به‌خاطر درس‌هایی که آموخته‌اند، شاکر باشند. نکته حائز اهمیت این است که کینه‌ای‌بودن بیشتر از طرف مقابل به خود انسان صدمه می‌زند.

 

گنجینه‌ای که باید قدر آن را دانست

انگیزه توسط خود ما ایجاد می‌شود. سطح انگیزه ما هم، تحت‌تأثیر عوامل مختلفی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی قرار می‌گیرد، همچنین می‌تواند علتی برای آنها باشد. انگیزه با ایجاد یك‌سری از اهداف و تعیین روش‌های مناسب برای رسیدن به آن شروع می‌شود. عوامل زیر در ایجاد انگیزه دخیل هستند:

هدف‌گزینی

ابتدا اهداف بایستی شناسایی شوند و واقعی و قابل حصول باشند. تعیین اهداف كوتاه‌مدت در آغاز هدف‌ها اهمیت بسیار دارد، زیرا دسترسی به آنها غالبا ساده‌تر است و همچنین حس موفقیت بیشتری را در فرد ایجاد می‌كند و وی را به سوی اهداف بزرگتر رهنمون می‌سازد.

انتظارات

انتظارات ما از خودمان و انتظارات دیگران از ما، می‌تواند منبع استرس باشد. انتظارات باید واقعی باشند. همچنین باورهایمان درباره توانایی دسترسی به اهداف بایستی مطابق با واقعیات فعلی باشد. انتظار بیش از اندازه از خویشتن باعث كاهش انگیزه می‌شود.

رغبت

آنچه را كه مایلید واقعا بدان دست یابید مشخص كنید و در جهت آن حركت نمایید. تشخیص اینكه چه چیزی واقعا در ما ایجاد رغبت می‌كند، می‌تواند مفید باشد ولی ما نمی‌توانیم فقط به این اكتفا كنیم.

محیط

از موانع موجود در انجام خواسته‌هایتان آگاه شوید. اگر برای مثال، سعی می‌كنید كه مطالعه را آغاز نمایید (قصد مطالعه دارید)، محیطی آرام و بدون هرگونه مزاحمت برای مطالعه انتخاب كنید. چیزهایی را كه ممكن است تأثیر منفی در انگیزه داشته باشند بشناسید. مثلا هنگام مطالعه، عوامل منفی در حفظ انگیزه عبارتند از: تلویزیون، تلفن، رادیو، برنامه‌های پیش‌بینی‌نشده و ...

پاداش (تشویق)

انجام اهداف واقعی بایستی پاداشی را به دنبال داشته باشد. قدردانی از خودتان به‌خاطر انجام كار مورد نظرتان بخش عمده برنامه می‌باشد. تشویق، توجه ما را به نتایج پایانی كار معطوف می‌دارد؛ همان‌طور كه به شروع آن نیز كمك می‌كند. این كار در ایجاد حس كنترل و تسلط بر مساله مؤثر است.

راهبردهای دیگر

«انگیزه» و «عملكرد» با یكدیگر در تعاملند. انگیزه منجر به عملكرد بهتر شده و عملكرد بهتر نیز می‌تواند انگیزه را افزایش دهد.

مایلید از كجا شروع كنید...؟

خودتان را تشویق كنید. تغییرات كوچك خوب هستند. موفقیت‌هایتان را یادداشت كنید و پیشرفتی را كه داشته‌اید، بازنگری كنید. دیدن پیشرفت‌هایتان به‌نوبه خود عاملی است در ایجاد انگیزه. نسبت به خودتان مهربان باشید.

از تجسم (تصویرسازی ذهنی) استفاده كنید. برای مثال زمانی را تجسم كنید كه شما واقعا خودتان را با انگیزه احساس می‌كردید. چه چیزی فرق كرده است؟ آن تفاوت‌ها را بازشناسید.

ببینید چگونه افكار و احساسات‌تان، بر انگیزه شما تأثیر می‌گذارد.در مواجهه با برخی از موقعیت‌ها ما به شیوه‌ای عكس‌العمل نشان می‌دهیم كه مبتنی بر نظام افكار یا باورهایمان می‌باشد. شیوه پاسخگویی ما به مسائل، عكس‌العمل ها یا احساساتی را در پی دارد كه همین عكس‌العمل‌ها و احساسات سطح انگیزه ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. آگاهی‌یافتن از علت و چگونگی واكنش‌هایمان به برخی رویدادها، اولین گام در درك این واقعیت است. اگر همچنان در ارتباط با موارد مطرح‌شده دچار مشكل هستید، مطالعه كتاب‌های موجود و صحبت و مشورت با یك مشاور می‌تواند روشی كارآمد برای بررسی دقیق‌تر موضوع باشد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif