نویسنده: دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو

پیری زودرس پوست در انتظار خلبان‌ها

سلامانه: پوست به عنوان سد محافظتی، بدن را از عوامل محیطی محافظت می‌کند.در کنار نقش پوست در جلوگیری از کم آب شدن و عفونت میکروارگانیسم‌ها پوست نقش مهمی‌ در زیبایی فرد بازی می‌کند. اگر چه پیری ارگان‌های بدن از زمان تولد اتفاق می‌افتد پوست نیز از این قاعده مستثنا نیست. 
بررسی‌ها نشان داده، 80 درصد پیری پوست صورت از امواج UV است و در مقابل نازک شدن اپیدرم در پوست پیر شده در اثر عوامل داخلی در افراد در معرض نور خورشید، اپیدرم ضخیم‌تر می‌شود.
 پیری پوست بواسطه عوامل داخلی و خارجی تشدید می‌شود. عوامل داخلی طی پروسه فیزیولوژیک منجر به نازکی، خشکی پوست، چروک‌های ظریف و اتروفی تدریجی درم می‌شود.

در حالی که عوامل خارجی مثل آلودگی هوا، سیگار، تغذیه نامناسب، تماس با نور خورشید منجر به بروز چروک‌های خشن، کاهش الاستیسیته، شلی پوست و ظاهر خشن می‌شود.
 مهم‌ترین عامل، تماس طولانی مدت به اشعه UV است که فاکتور اولیه عوامل خارجی در بروز پیری پوست است.
 

در این بین برخی شغل‌ها به روند پیری پوست سرعت بیشتری می‌بخشند و از جمله این شغل‌ها خلبانی را می‌توان نام برد.
بدلیل اینکه خلبان‌ها باید زمان زیادی را روبروی پنجره بزرگ هواپیما بنشینند و مقادیر زیادی اشعه UV به پوست و چشم فرد وارد می‌شود که دلیل اصلی بروز چین و چروک‌ها محسوب می‌شود. به ویژه که نزدیکی بیشتر به خورشید منجر به آسیب پوستی بیشتری می‌گردد.

چون ضد آفتاب هم محافظت کننده صد درصد اشعه خورشید نیست، حتی اگر بطور مرتب استفاده شود. البته این خطر در میان مهمانداران بدلیل رفت و آمد در کابین هواپیما کمتر است. در این مطالعه رانندگان کامیون، ورزشکاران محیط باز و سرآشپزها را در لیست سایر مشاغل در ریسک پیری پوست قرار داده است.
بنابراین خلبانان و مهمانداران که مدت‌ طولانی تحت تأثیر اکسیداسیون افزایش یافته هستند، باید از میوه‌ها و سبزی‌های بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانند و از مکمل‌های حاوی ویتامین A,B,C,E,Z نیز استفاده کنند.

** دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو، دانشیار پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif